“Tahle válka by si zasloužila alespoň vlastní proviant.” Benjamin Franklin “Hawkey” Pierce

Brooklyn Army Terminal
Brooklyn Army Terminal

Hawkey si ve slavném seriálu stěžuje na skutečnost, že některé konzervy byly vyrobeny pro předchozí 2. světovou válku a oni jsou nuceni konzumovat válečné přebytky. Armáda z principu je organizací, která se hromadění věnuje. Je to poměrně logické v době války není moc času na to zbraně a materiál vyrábět, vyhrává ten, kdo dokáže naakumulovanou energii ve formě bomb, konzerv guláše a nafty efektivně přenést na území nepřítele. Mít slušnou zásobu může být v takovém případě výhoda. Nevýhoda je, že když dlouho není dostatečně dost příležitostí materiál spotřebovat, tak se vám zkazí (i vojenské konzervy) a nebo morálně zastará.

Kolik je zbytečných zásob?

Armáda spojených států dokáže skutečně efektivně nakupovat.

„Máme na skladě inventář pro všelijaké účely v hodnotě asi 14 miliard dolarů a možná polovina z toho je nadbytečná,“ uvedl letos v srpnu na jednání s představiteli leteckého průmyslu viceadmirál Mark Harnitchek, ředitel Agentury pro obrannou logistiku (Defense Logistics Agency, DLA).

Kromě toho, že ročně utratí 10 mld. dolarů za poradenství a centralizaci svých účetních systémů, dokáží jejich nákupčí nakoupit 7 434 kusů odpružení předních náprav pro vozidla HMMWV, ačkoliv na skladě již měli zásobu na 14 let dobředu. Příčinou je zjevně nemožnost zjistit skutečné stavy zásob jednotlivých položek.

Co dělat se zbytečnými zásobami?

Firmy se nepotřebných zásob nerady zbavují, protože jejich likvidace jim způsobuje účetní ztrátu a to se managementu zpravidla nehodí. Je samozřejmě možné zásoby včas prodat i se slevou, a tak ztrátu minimalizovat. Ideální je samozřejmě zásoby spotřebovat a prodat výsledný produkt. Armáda má v tomto značně omezené možnosti. Vojenský materiál je značně ošemetné prodávat. Některý vůbec není možné prodat, co kdyby se dostal do ruky nepříteli. Některý je prodat možné, ale nikdo o něj nemá zájem.
Armáda má samozřejmě řešení. Někteří historici soudí, že značné zbrojení na přelomu 19. a 20. století bylo jedním z důvodů pro 1. světovou válku. Nám nezbývá než doufat, že se armáda Spojených států dokáže zbavit přebytečných náprav na Hummery jinak, než jejich použitím někde v boji.