Jednou to přijde. Váš potomek prohlásí, že jeho snem je kariéra kulturologa, translatologa, případně politologa, protože by jednou chtěl být tak chytrý jako Jiří Pehe.

Supply Chain Management a logistika v teenagerských letech není úplně problematika, o které by se vedly sáhodlouhé debaty nad kouřícím jointem. A tak se argumenty, proč je logistika krásná profese, jistě budou hodit.

1) Řízení dodavatelských řetězců a logistika spojují drobné částečky a pohyby do fascinujícího, největšího funkčního organismu na Zemi, možná v celém vesmíru.

2) Čím méně potravin se po cestě zkazí, tím více jich zbude pro chudé. A pak, dobrá logistika dostane rychleji pomoc lidem, kterým zemětřesení zničilo domy a život. Logistika pomáhá, a činí lidi celoplanetárně bohatšími.

3) Zjednodušování lidského konání je skoro nekonečný proces. Profese pošťáka, knihovnice nebo novináře zanikne, logistika a Supply Chain Management zaniknout nemohou.

4) Víte víc než ostatní. Tvrdí-li vám prodavač den před Vánoci, že ten objednaný friťák pro vaši babičku nepřišel, protože Suezský průplav už měsíce okupují křižníky teroristů, můžete mu dát jasnou odpověď. Protože kdyby to byla pravda, má teď na skladě maximálně tak pár kusů žehliček z ElektroPragy Hlinsko.

5) Zjednodušovat znamená hledat neprošlapané cesty, věnovat se mnoha oborům, pokaždé přemýšlet jinak, sledovat trendy a nové možnosti. Vozíky bez obsluhy, auta bez řidiče, vznášedla bez pilotů. Kdo pracuje v oboru Supply Chain Management, nahlédne alespoň mlhavě do budoucnosti.

6) Logistika nezná hranice. A pokud ano, musí je zbourat. Být dobrým v tomto oboru znamená být globálním člověkem.

7) Přijde-li celosvětová epidemie, která vyhubí všechny politology, svět bude fungovat dál. Přijde-li celosvětová epidemie, která vyhubí všechny Supply Chain specialisty, svět se zhroutí.

Zkrátka, logistika nejsou kecy, logistika je věda.