Je to jen drobné vylepšení, ale může výrazně zvýšit plynulost dopravy i úspory ve vaší peněžence. Automobilka Audi vyvinula systém umožňující řidiči sledovat, jakou rychlostí musí jet, aby na dalším semaforu projel bez zastavení na zelenou.

Automobilka Audi tento systém představila na letošním veletrhu CES v Las Vegas. Smart City Traffic Light Assistance system využívá pomocí wi-fi aktuální online data, zaznamená nastavení semaforu a propojí je s navigačním systémem vozu.

V praxi funguje tak, že se na palubní desce ukáže, za jakou dobu naskočí na dalším semaforu červená a jakou rychlostí máte jet, abyste na následující křižovatce nemuseli zastavovat. Změny v řízení jako odbočování systém ihned přepočítá.

V Česku si zatím počkáme

A to není vše. Pokud vás zdrží třeba chodci na přechodu a dorazíte na semafor přeci jen pozdě a na červenou, systém využívající stejná data může automaticky vypnout motor. Pár vteřin předtím, než se rozsvítí zelená, motor opět automaticky naskočí. Takže už žádné nervózní naklánění se ze strany na stranu a čekání každou vteřinu na oranžovou, aby ten blázen nalepený za vámi zase netroubil. Navíc takový systém povede k úsporám – učetří peníze řidiči i energie a emise, a tak pomůže i čistotě vzduchu města, kterým projíždíte.
Zeptali jsme se v mladoboleslavské Škodě, zda o zavedení takových či podobných systémů do svých vozů uvažují. Oficiální vyjádření znějí: Zatím ne. „Už nyní však nabízíme systémy, které přispívají k plynulosti provozu jako například adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravního značení či doporučení zařazení rychlostního stupně,“ říká Jakub Šulc ze Škody Auto.

Jak se píše třeba na tomto blogu, instalace systému Audi a jeho používání je nenáročné. Spíše bude jeho zavedení do každodenního užívání záviset na získání spolehlivých dopravních dat z jednotlivých měst světa.
Systém se právě testuje v italské Veroně či německém Berlíně, takže… snad již brzy i v Česku!