Pronášení té věty je českou tradicí asi jako houbaření nebo spílání bruselskému zlu. I kdyby byly v první zasněžený listopadový večer odhrnuty všechny silnice světa, tak prostě “silničáři letos zase zaspali.”  Jenže, jak je to ve skutečnosti?  V některých amerických městech spustili aplikace, které pravdu odhrnutých silnic jasně ukazují. Chicago se každoročně potýká s návaly sněhu, a letos je zima zvlášť drsná. Před časem tam proto spustili několik online pomůcek, které obyvatelům zjednodušují život. Například na této mapě  v době vánice vidíte  aktuální polohy všech pluhů a lze také zjistit, jakou má která ulice u technických služeb prioritu. Data pocházejí z dispečinku technických služeb, jejichž všechny vozy mají GPS. 

Chicago se každoročně potýká s návaly sněhu, a letos je zima zvlášť drsná. Před časem tam proto spustili několik online pomůcek, které obyvatelům zjednodušují život. Například mohou v době vánice vidět  aktuální polohy všech pluhů a lze také zjistit, jakou má která ulice u technických služeb prioritu. Data pocházejí z dispečinku technických služeb, jejichž všechny vozy mají GPS.
Mapa Chicaga s aktuálními pozicemi sypačů na cestách

Zajímavé je mimo jiné to, že několika obyvatelům se aplikace města nezdála dostatečně přehledná, a proto díky otevřeným datům vytvořili aplikaci vlastní – například abyste lépe poznali, kdy naposledy byla vaše silnice odhrnutá. Město Chicago následně tuto novou, občanskou aplikaci zařadilo mezi své služby. Díky takovýmto hezkým animacím  lze navíc zpětně kontrolovat, kdy během sněhové bouře pluhy skutečně vyjely. Snadno tak lze zjistit, zda silničáři opravdu zaspali  –  a případně si stěžovat. Vedení města Chicaga poskytuje svým obyvatelům řadu dalších online vymožeností, vzniklým díky otevřenému přístupu k datům. Třeba tuto aplikaci, která umožňuje najít jednoduše nejbližší místo na parkování uprostřed města.  Služba Taxi share Chicago zase pomůže jednoduše najít spolucestujícího do taxíku, který míří stejným směrem jako vy.  A například senioři a tělesně postižení prostřednictvím webových stránek města mohou získat pomoc dobrovolníků, kteří jim odklidí sníh. Můžete si rovněž adoptovat svůj chodník – a o ten se svědomitě po celou zimu starat. Dodejme, že Chicagem se inspirovalo třeba Kansas City nebo New York, který se nyní chlubí, že má nejrozsáhlejší sněhovou real-time online sypačskou aplikaci na světě.

I v Česku lze některá data najít

Mapy poskytující informace o odhrnování ulic a chodníků se začínají používat také v Česku, byť ve většině českých měst sněhové bouře neparalyzují život tak jako na severu USA. Na stránkách pražské Technické správy komunikací lze například nalézt tuto mapu, která stejně jako aplikace v Chicagu ukazuje priority, kterými se silničáři řídí. I ve velkých českých městech je standardem používání GPS, které pomáhá lepší koordinaci. Na začátku každé sezony technická správa vyhodnocuje získaná data ze sezony minulé. “Dle tohoto systému je pak pro každé posypové vozidlo přesně určeno, kterou trasou pojede, takže nemůže dojít k vynechání  nebo naopak ke zbytečnému dublování některých úseků námi udržovaných komunikací,” říká provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Se zavedením  veřejně přístupné online mapy pro veřejnost, kde by lidé viděli přesnou aktuální polohu pluhů jako v Chicagu či New Yorku, se však zatím v Praze ani Brně nepočítá.