„Ve Vietnamu se pěšky nechodí,“ řekla mi dvacetiletá drobná dívka v dlouhých šatech, která na potetovanou motorkářku zrovna nevypadala. Obchod, kde jsem chtěl koupit vodu, byl na druhé straně ulice, maximálně 50 metrů. Že bych šel pěšky? Nepřicházelo v úvahu. „Sedněte. Jedeme!“
Tři čtvrtiny všech motocyklů na světě se prodají ve východní Asii. A nikde jinde není hustota motocyklového provozu tak silná jako ve Vietnamu. Bez motorky tu žít nelze.

Potřebujete přestěhovat skříň? Stačí motorka. Chcete jet s celou rodinou nakoupit za město? Stačí, samozřejmě… jedna motorka.

V řadě rozvojových zemí člověk vidí způsoby přepravy, které pro Evropana nejsou obvyklé. Ano, třeba v Indii je občas nutné jet na střeše autobusu. Ale přeci jen – Vietnam je logistický ráj. Stačí sednout na patník a kochat se vynalézavostí, kolik lidí a co vše a jakým způsobem lze přepravit na dvou kolech.

Za hodinku pozorování je bilance následující: nevěsta, ženich a dvě družičky – jedna motorka. Otec, dítě a peřiňák – druhá motorka. Skleněná tabule vezená na dvou motorkách – ta už byla na dopravu na dvou kolech příliš velká. Zkrátka, logika je to jednoduchá: kde na přepravu nestačí jedna motorka, použijeme motorek více.

Motorky pochopitelně slouží i jako všudypřítomné taxíky. „Moto? Moto?“ To tu člověk slyší pořád. Stačí naskočit za záda hubeného Vietnamce a úzkostlivě se držet, pojede se svižně! A nechat se obrat o pár dolarů. Vždyť ve Vietnamu se pěšky nechodí!

Samo sebou, spát v hotelu u silnice není dobrý nápad, motorky hlučí a bez klaksonů by zdejší doprava nemohla fungovat. Na noc jsou ucpávky do uší nezbytností. Na druhé straně, máte krásný výhled na tu živelnost, všechny zvuky a tepání organismu, který funguje svými vlastními pravidly. Z balkonu pak vidíte něco takového:

Asi nebláznivější transport jsem viděl v jihovietnamském Dalatu. Rodina stěhovala stůl dceři do 100 kilometrů vzdáleného města. Jak jednoduché – na motorku si sedli dva bratři stejné výšky a stůl položili na hlavy. Pro jistotu všechno, tedy sebe, stůl a motorku, svázali dohromady.

Stačí se jen trochu zamyslet a ono to už nějak půjde!

Fotografie toho nejbizarnějšího, co lze převést, nechceme sbírat různě po internetu – a tak si je rovnou proklikejte ZDE nebo TADY (prasata, led, stovky vajíček atd).