Na Valentýna jsme tu publikovali infografiku, ze které plyne, že je možná místo květin lepší koupit dívce mrkev. V sobotu je MDŽ. Dřív to byly karafiáty, teď se zdají jako jistota růže. Ale je to opravdu ta nejlepší volba?Níže nejdete informace, které vám mohou pomoci v rozhodování, zda opravdu koupit řezané růže, nebo zda není lepší zkusit zapátrat v letošním teplém jaru po několika sněženkách.

Vše začíná na obřích květinových plantážích ve východoafrické Keni, které se tu rozvíjejí od 80. let, kdy vyšlo najevo, že v Evropě je i v zimě velká poptávka po květinách a keňské klima je na pěstování zejména růží ideální. Dnes odsud pochází skoro polovina všech řezaných květin, které se v Evropě prodávají.

Vznikly nové vesnice pro pracující, kteří si těžkou šichtou vydělají zhruba dva dolary za den. Maká se v drsném tempu. Není výjimkou, že za minutu musejí ženy na plantážích natrhat stovku růží. Ty jsou navíc pokryté vrstvou různých chemikálií. „Máme ochranné oděvy, rukavice a holínky. Ty jsou však rychle děravé. Slyšela jsem, že několik lidí dokonce vinou chemikálií zemřelo, jiní odcházejí s poškozeným zdravím. Mám vleklé kožní problémy, ale kdybych si stěžovala, vyhodí mě,“ říká v této reportáži  Keňanka Marry.

Na druhé straně, je to pro místní alespoň nějaká možnost obživy. Je možné, že nebýt růží, zůstaly by místní ženy zcela bez práce.

Pro keňskou ekonomiku, jednu z nejchudších na světě, tvoří obchod s růžemi význačný příjem. Sektor zaměstnává odhadem půl milionu lidí, 90 tisíc pracuje přímo na plantážích.

Plantáže mají ale také neblahé ekologické dopady. Kvůli zavlažování například vysychá jedno z keňských jezer , které je navíc plné chemikálií. To ohrožuje tamní populaci hrochů.

Transport květin do světa – to jsou další emise a ničení životního prostředí. Balíky růží se nejdříve shromáždí na letišti v keňském Nairobi, odkud je převezou do holandského města Aalsmeer, kde se nachází největší květinová aukce světa. Denně se tu prodá běžně okolo 20 milionů květin.

Chcete li zjistit víc o tom, jak aukce funguje, doporučujeme tento zajímavý dokument nazvaný Kde se krása setkává s byznysem (v angličtině).

Je to logistická megaakce. Aby květiny neuvadly, je nezbytná rychlost, cesta růží k zákazníkovi trvá okolo 4 dní – jeden den do Evropy, jeden den do aukce, další dál, do Japonska, do Spojených států, do Brna, do náruče vaší manželky a na váš stůl. Tedy pokud se letos nerozhodnete raději natrhat v parku sněženky.