Doprava našeho zboží bude mnohem ekologičtější, oznámila společnost Walmart, která právě oficiálně představila prototyp nového typu kamionu, jenž má ke snížení emisí pomoci.

Logo Walmartu může zůstat modré, ale společnost se stává zelenou, píše například autorka tohoto článku na technologickém serveru Mashable. Samozřejmě, nejde jen o ekologii. Cílem přepravy novými kamiony Walmart Wawe (Walmart Advanced Vehicle Experience) má být v budoucnu snížení nákladů firmy.

Energetickou náročnost mají tyto vozy snížit díky souboru nových technologií a opatření. Pomoci má například snížení odporu vzduchu, díky aerodynamickému tvaru až o 20 procent. Nižší má být také hmotnost – až o 1 800 kilogramů oproti jiným soupravám. K odlehčení má pomoci speciální technologie z uhlíkového vlákna. Jiný má být i motor – auta nepojedou na naftu, ale na ekologičtější typy paliv.

Více o novém typu kamionu se můžete dozvědět třeba na tomto videu:

Přeprava šetrnější k životnímu prostředí bude zřejmě zanedlouho ve Spojených státech, kde zejména Walmart působí, nutnost. Prezident Barack Obama prosazuje  zpřísnění regulací, které by v budoucnu měly vést k snížení emisí.

A právě Walmartu se takové regulace zásadně týkají. Firma patří k největším obchodním řetězcům světa. Jen v USA má skoro 4000 prodejen, vozový park čítá asi 6500 kamionů a 55 tisíc návěsů. Celkově řidiči Walmartu ujedou ročně přes 1,1 miliardy kilometrů.

Společnost už dříve představila strategii, podle které se má změnit ve firmu šetrnou k životnímu prostředí. Cílem je, aby veškerou energii čerpala pouze z obnovitelných zdrojů a zcela omezila produkci odpadů. Vytvořila k tomu tento velký projekt udržitelného rozvoje http://www.walmartsustainabilityhub.com/, který jí má k cíli dovést.