„Největší vynález od dob krájeného chleba“. „Vývoj lidstva je ukončen, nic dalšího není třeba“.  Takové výroky uvádějí na sociálních sítích článek o cyklistickém pouličním výtahu, který se stal internetovým hitem posledních dní.

Celá věc je podobná lyžařskému vleku a už přes dvacet let funguje v norském Trondheimu. Výtah je  samoobslužný. Stačí zmáčknout tlačítko na ovládacím panelu, zaseknout nohu do šlapky, na kterou přenesete váhu, a jede se do kopce. Norská cyklolanovka je 130 metrů dlouhá, urazí až dva metry za vteřinu a může přepravit i 300 cyklistů za hodinu, a to až v osmnáctiprocentním sklonu kopce.

Jak celá věc funguje si můžete prohlédnout třeba na tomto videu:

Pokud by někoho zajímaly podrobnosti, jak cyklolanovka funguje, najde je zde. Jak se ukázalo, výtah neslouží jen cyklistům, ale také třeba matkám s kočárky či lidem jezdícím na koloběžce. V tamním průzkumu 41 procent repondentů uvedlo, že ve městě využívá díky cyklovýtahu dopravu na kole častěji.

Nyní se francouzská společnost POMA, která se zabývá instalacemi lanovek, rozhodla cyklovýtahy nabízet také dalším městům. Podle zástupců této společnosti se o systém zajímají nejrůznější města z Evropy, Asie i Spojených států.

Cílem tohoto blogu je mimo jiné přinášet inspiraci pro jednodušší a kvalitnější život i politiku v Česku. Takže snad by to mohl být jeden z nápadů, jak zatraktivnit cyklistiku v některých českých kopcovitých městech. Co třeba Ústí nad Labem?