Žádný jiný národ na světě nenakoupí tolik plastových lahví jako Američané. Číslo je to ohromující – ročně se jich v USA prodá 29 miliard, což značí 17 milionů barelů surové ropy, které jsou k výrobě takového množství potřeba. Pro srovnání: Je to zhruba stejné množství ropy, které je nutné k provozu milionu vozů po dobu 12 měsíců. Přitom z těchto 29 miliard lahví je recyklováno jen asi 17 procent.San Francisco se nyní stalo prvním velkým městem Spojených států, které zakázalo prodej vody v plastových lahvích. Opatření zasáhne prodej v městem vlastněných budovách, v parcích, na festivalech pořádaných městem a na pouličních trzích.

„Jsme si vědomi klimatických změn a důležitosti boje v této oblasti. San Francisco stojí v čele na cestě za zachování našeho životního prostředí,“ citovala americká média  autora projektu Davida Chiu z městské rady. Není to náhoda – právě bohatá města ležící u moře často přicházejí s revolučními opatřeními, která se týkají ekologie, protože klimatické změny je zasáhnou nejvíce. Před nedávnem jsme na tomto blogu psali třeba o tom, jaká opatření připravuje německý Hamburk – ten chce sítí cyklostezek a klidových zón snížit emise produkované auty.

Ekologicky příkladem

Americké San Francisco skutečně dlouhodobě stojí v čele snah o ekologické regulace – už v minulosti omezilo například prodej plastových tašek. Cílem města je tzv. Zero Waste — tedy absolutní omezení ekologicky škodlivého odpadu do roku 2020. Politici chtějí jít příkladem dalším městům a změnit chování konzumentů – dotlačit je například k pití vody z kohoutku, která pochází Yosemitském národního parku.

Už dříve zakázaly prodej plastových lahví některá menší města či americké školy, například univerzita v Seattlu. Na internetu najdeme třeba tuto iniciativu, která nabádá další americké univerzity, aby zakázaly prodej plastových lahví. Autoři stránek přinášejí některé zajímavé údaje. Například že každoročně se do světových oceánů dostane 20 milionů tun plastu.

K zákazům postupně dochází také mimo americký kontinent. Už před pěti lety vyvolal rozruch zákaz prodeje plastových lahví s vodou, který schválila malá australská ves Bundanoon.

Budeme i v Česku šetrní?

A v Česku? Oslovili jsme pražský magistrát s dotazem, zda o podobném opatření neuvažuje. „Jde o obaly uváděné na trh v souladu se všemi předpisy, takže hlavní město Praha nemá možnost je zakázat. Toto není věc měst a obcí. Na festivalech a jiných ekologičtějších obalů, ale určitě ne zákazem. Musela by se  dohodnout s organizátory nebo použití ekologičtějších obalů dotovat,“ říká tisková mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. A dodává, že „efekt takovéhoto postupu je – vzhledem k spotřebě plastových obalů na nějakých akcích v porovnání s celkovou spotřebou těchto obalů –  spíše problematický.“