Botník, postel, noční stolek, ale i hodiny nebo zahradní lehátka. Nejen že jsou stylové, ale navíc i levné. Výrobky z palet si před pár lety získaly velkou popularitu, která ze světa pronikla i do Česka.

První dřevěné palety se k přepravě začaly používat ve třicátých letech minulého století. V současnosti někteří autoři dřevěnou paletu dokonce označují za nejdůležitější věc globální ekonomiky. Jen v USA údajně kolují asi 2 miliardy palet – zhruba 80 procent všech nákladů v USA je přepravováno s jejich pomocí.

Brzy se objevily první pokusy, jak palety využít v designu, a to zejména ve výrobě nábytku. Reckylace tím dostává úplně jiný rozměr. Stačí trocha barvy, laku a kreativity a z palety lze vyrobit třeba nový šuplík – nebo taky věšák či lustr, nebo dokonce celý dům. Že vyrobit třeba stůl je vcelku jednoduché, ukazuje například toto video.

A nemusí jít jen o nábytek, což ukázal například americký výrobce kytar Taylor, který vyrobil z palet sérii hudebních nástrojů, čímž chtěl dokázat, že k výrobě kvalitní kytary není nutné ani tak exotické dřevo, ale především brilatní technika výroby. Palety mohou mít i hodně netradiční využití. K výstavbě rozsáhlých bunkrů je využívají příznivci tzv. woodsballu, což je populární bojová hra, variace paintballu, kdy po sobě hráči střílejí kuličkovými pistolemi.

Co vše lze vyrobit z palet si můžete prohlédnout na náledujícím videu:

Nápadu se brzy chytli i čeští podnikatelé. Tak například v roce 2012 se malá firma z obce Nehvizdy, která do té doby výraběla palety klasicky k přepravě nákladu, rozhodla vyrábět také nábytek. Jejich motto je jednoznačné: „Z palet lze vyrobit téměř všechno“. Popularitu si zíslala i jejich facebooková stránka, tisíce fanoušků se předhánějí v nápadech, co ještě z palet bylo, nebylo a co by mohlo být vyrobeno.

Nejkrásnější na výrobcích z palet samozřejmě je, že si je může vyrobit prakticky kdokoliv sám doma. Hledáte-li inspiraci, nabízíme pár dalších odkazů, které by vás mohly zaujmout:

  • Pallets Upcycled – na této populární facebookovské stránce se dozvíte, že z palet lze postavit třeba věž nebo krásnou zahradní kuchyňskou linku.
  • V češtině si si můžete pročíst blog „Protivná blondýna“, a to kapitolu Zázraky z palety.
  • Nábytek z palet je populární také na nástěnkách uživatelů sociální sítě Pinterest ZDE a TADY.