Vypadá to jako fantasmagorie, ale co když změní svět? Myšlenka je jednoduchá. Solární panely v současnosti jen zabírají místo a hyzdí krajinu. Ale mohou existovat i jiné způsoby, jak je využít a ušetřit obrovskou masu energie. Třeba z nich můžeme postavit… silnice!

Nápadem se už několik let zabývají manželé Brushawovi z amerického státu Idaho, kteří zkoušejí silniční solární panely vyrobit doslova na koleni. Postupně došli k prototypu šestiúhelníkových panelů, ze kterých bychom v budoucnu mohli skládat parkoviště či celé komunikace.

Panely buoducnosti

Panely, vyrobené převážně z recyklovatelných materiálů, snadno zvládají zátěž provozu i terénní nerovnosti a mohly by mít řadu předností – například automaticky rozmrazovat sníh a náledí. A mohly by také zajistit energii například pro semafory či pouliční lampy.  Zkrátka, je možné, že za pár let nebudeme znát námrazu na silnicích, sypače skončí a uspoříme obrovské množství energie, která je v současnosti nutná k fungování pouličního osvětlení.

Navíc by taková silnice mohla být bezpečnější v mnoha ohledech – například automaticky zasvítí, pokud po ní přejde chodec nebo zvíře. Srážka se srnou by byla vzácnější.

Panely také obsahují řadu malých světýlek, díky čemuž lze snadno nakreslit silniční pruhy či přechody pro chodce. A nemusejí sloužit jen k výstavbě silnic, ale třeba i hřišť – zajistí nejen osvětlení, ale i snadnou proměnu čar podle toho, jaký sport zrovna chcete hrát.

Toto video si získalo za poslední dny statisíce fanoušků:

Nejedná se zdaleka o jediný projekt, který si klade za cíl proměnit fungování, bezpečnost a vzhled silnic. Před nedávnem například v Nizozemsku  použili speciální fosforeskující barvu k rozzáření dálnice tak, že není nutné pouliční osvětlení. Součástí tohoto návrhu je také záměr, aby se na silnici v případě hrozby námrazy rozsvítily zářící vločky.

Podobný projekt zkusili v praxi v britské Cambridge, kde chodník pokryly speciálním nátěrem, který jej ve tmě rozzářil modrou barvou. Chodník pak zářil jako shluk modrých hvězd…