Technologickou událostí posledních dní je odhalení prototypu automaticky řízeného elektromobilu společnosti Google. Níže v sedmi bodech přehledně shrneme, co se o voze zatím ví.

Co to vlastně je?

„Self-driving car“ projekt Google započal před pěti lety a toto je první hmatatelný výsledek vize této společnosti, která chce globálně proměnit systém dopravy. Prototyp Google představil před pár dny, rozměry jde o malý dvousedadlový vůz s malým prostorem na zavazadla.

Kde jezdí?

Prozatím pouze v Kalifornii, nedaleko sídla Google, v oblasti zvané Mountain View. Postupně chce firma nasadit až několik stovek testovacích vozů i na dalších místech.

Jak se ovládá?

V autě najdete pouze tlačítko Start a červené tlačítko Stop pro případ nebezpečí. Před pasažéry je malá obrazovka, kde je naznačena plánovaná trasa vozu, aktuální rychlost či venkovní teplota. Žádné páky, žádný volant. Jinými slovy, vůz přepraví dva lidi z jednoho místa na druhé bez jakéhokoliv zásahu člověka. Slovo řidič zde prakticky přestává existovat.

 Jak rychle jezdí?

Prototyp může jet rychlostí až 25 mil za hodinu, což je přibližně 40 kilometrů v hodině.

Jak to celé funguje?

Google auto je elektromobil s dojezdností okolo 150 kilometrů. GPS vůz užívá k základní lokalizaci; lasery, kamery, radar a senzory trasu zpřesňují a zaznamenávají veškeré předměty 360 stupňů okolo auta.

Software může rozpoznat jiná vozidla, lidi, nerovnosti vozovky, dopravní značky i semafory. Dokáže dokonce zaznamenat třeba opravu silnice a bezpečně místem projet. Veškeré tyto vlastnosti Google testováním postupně zpřesňuje. „Doufáme, že během několika let překonáme svá vlastní měřítka bezpečnosti, která požadují, aby automatické auto bylo bezpečnější než člověk za volantem,“ řekl při představování vozu jeden ze zakladatelů společnosti Sergej Brin.

Jak se v autě jede?

Je jen několik lidí, kterým Google umožnil se svézt. Ti, kteří měli to štěstí, popisují jízdu jako „hladkou“ a „nepociťovali sebemenší nebezpečí“. Někteří zmínili, že jim jízda v roztomilém vozítku připomněla dětství na pouti.

Jaká je budoucnost vozů?

Záměrem Googlu je během několika let zahájit ostrý provoz těchto vozů, mělo by jít o městskou přepravu, například v rámci firemní přepravy či taxislužby. Google prozatím neplánuje, že by tyto vozy zcela nahradily osobní auta.

Jedním ze zásadních problémů pro testování a uvedení do provozu bude legislativa. V Kalifornii je již podle zákona možné automatická vozidla v provozu testovat, otázkou však zůstává, jak do budoucna řešit situace, kdy dojde k dopravní nehodě. Kdo za ni bude odpovědný – a kdo za bude platit náhradu škody?

O autech bez řidiče už jsme na tomto blogu psali před nedávnem. Změní skutečně kompletně bezpečnost silničního provozu a tím i naše životy? Bude to nakonec znamenat konec nebezpečí na silnicích, ale také konec těch krásných pocitů, kdy naplno sešlápnete plynový pedál?

Pokud se chcete dozvědět více, níže najdete několik odkazů s dalšími souvislostmi:

  • Kara Swisher and Liz Gannes ze serveru Recode jsou jedni z mála, kteří se vozem svezli. Jejich pocity ZDE 
  • Automatická auta vyvíjejí i další firmy, třeba Volvo – více informací ZDE 
  • Touha světových firem po výrobě automatických aut a jejich uvedení do provozu sahá dlouho do historie – více ZDE