Řízení dodávek náhradních dílů a dalších materiálů potřebných pro realizaci údržby, je jedním z klíčových funkcí správy aktiv. Zvláště například v armádě, státní správě, chemickém a petrochemickém průmyslu. Zásoby náhradních dílů mohou přidat až desítky tisíc různých položek v hodnotě stovek milionů korun. Účinné řízení zásob náhradních dílů může přinést významné úspory v provozních nákladech.

Prezenatce Tomáše Hladíka, kterou přednesl na konferenci Omaintec 2014 v Dubaji představuje 8 základních pravidel efektivního řízení dodávek náhradních dílů.

Screen Shot 2014-06-03 at 16.43.19

Téma, které bylo rozebráno detailněji je Bermudský trojúhelník (v závěru prezentace). Bermudský trojúhelník je o šetření na nesprávném místě: firma obvykle koupí nejlevnější zařízení (výrobní zařízení, stroj, technologii, robota) a pak očekává, že bude fungovat jako to nejdražší. To ale není pravda!

Úspora v nákupu se vrátí jako vícenáklady v instalaci (je složitější, musí se dělat změny layoutu, stavební úpravy = to jsou náklady, které nákup nevidí a neřeší), v údržbě (udržovatelnost a spolehlivost stroje je horší, více poruch, je potřeba více náhradních dílů), a nakonec se profit z provozu zařízení změní ve ztrátu (v extrémním případě) a padá do Bermudského trojúhelníku.

Tomáš HladíkTomáš Hladík je senior konzultant týmu LOGIO. Řídí projekty v oblasti výroby, údržby a asset managementu. Pracoval na projektech pro klienty jako Volkswagen, Unipetrol, Laufen nebo ČEZ. Absolvoval ČZU a University of Birmingham. Tématem jeho doktorské práce byla optimální obnova strojů.