Někdy nejsou potřeba velké peníze k tomu, aby někdo udělal něco velkého. Malému občanskému sdružení rakouské vesničky Krumbach stačil nápad a nadšení. Přišlo s odvážnou vizí: oslovíme slavné světové architekty s prosbou, zda by pro ves nenavrhli autobusovou zastávku.  Odměna nebyla finanční. Sdružení přišlo s jednoduchým nápadem – navrhněte zastávku a dostanete za to týden dovolené strávený v naší vesnici. Samozřejmě zdarma.

Ve vsi žije sice jen asi tisíc obyvatel, ale je roztahaná po několika údolích, proto bylo zastávek nutných hned sedm. A všech sedm architektů s nabídkou souhlasilo.

Loni v létě začala výstavba za spolupráce všech sedmi autorů ze sedmi různých zemí. A před několika týdny byly všechny zastávky slavnostně odhaleny, nyní jsou už v  provozu.

Každá ze zastávek má zcela originální, neotřelý design – tak například tato od japonského architekta Sou Fujimota, slouží i jako vyhlídka.

FOTO1

Některé ze zastávek jsou zcela přírodní, vlastně je to jen pár desek – jako tato zastávka španělského týmu architektů…

FOTO3

…a jiné naopak vypadají velmi moderně. Připomínají vrcholky nedalekých Alp.

FOTO4

Ruský architekt Alexander Brodsky navrhl takovouto dřevěnou věž otevřenou ptákům i větru.

FOTO5Norský ateliér pak navrhl tuto zastávku, která slouží také jako tribuna pro přilehlý tenisový kurt.

FOTO6A tato zastávka od čínského architekta Wang Šu připomíná kameru, fotoaparát nebo jen takové obyčejné okno do světa.

FOTO7

Třeba to bude inspirace i pro české vesnice. K okrášlení veřejného prostoru zkrátka někdy stačí jen originální přístřešek.

Foto: © 2014 ADOLF BEREUTER