Automobilka BMW se zařadila mezi ty, které usilují o ekologičtější způsoby přepravy. Už před časem představila svá hybridní auta. Před rokem to byl elektromobil i3, a teď sportovní i8. Nyní přišla s jednoduchým konceptem, jak vylepšit efektivitu a energetickou soběstačnost automobilového průmyslu. 

Namísto dobíjecích stanic bude možné energii získat i jiným způsobem, například pomocí solárního přístřešku. BMW jej prezentovala jako jednoduchou stavbu, “pergolu” na čtyřech sloupech se střechou ze solárních panelů. Přístřešek je vyroben z bambusu, což je podle zástupců BMW „zvláště vhodný, trvale udržitelný materiál.“ Zástupci automobilky tvrdí, že cíl byl jednoznačný: vytvořit jednoduchý, ekologický, účinný, ale i krásný návrh.

Dobíjení automobilu je snadné, stačí zaparkovat pod přístřeškem, auto připojit a dobíjení začíná. Jeden z designerů BMW Tom Allemand vysvětluje: „S tímto konceptem solárního přístřešku jsme se rozhodli přiblížit se celostnímu, holistickému řešení. Myšlenka je jasná – ne pouze vůz a jeho výroba musí být trvale udržitelná, je k tomu nutné také zásobování energií z obnovitelných zdrojů.“

Usnadníme dobíjení

Prozatím je klasické dobíjení na stanicích – zvlášť v Česku – špatně dostupné, zdlouhavé, nehledě na krátkou dojezdnost elektromobilu. Například menší z elektromobilů BMW i3 ujede na jedno nabití okolo 140 kilometrů, cena vozu je přitom okolo 900 tisíc korun. BMW už nyní umožňuje dobíjení přímo doma, a to pomocí takzvaného Wallboxu, řidič si zkrátka automobil může dobít přímo ze zásuvky.

Solární přístřešek by měl být jednou z dalších cest, jak zařazení elektromobilů do provozu dále usnadnit, navíc pomocí energie z obnovitelných zdrojů. Přístřešek samozřejmě nemusí sloužit jen k nabíjení automobilu. Pokud by stál u vašeho domu, můžete z něj čerpat energii také pro domácnost.

BMW není první společností, která s nápadem umístit solární panely na přístřešku pro auta přišla. Už delší dobu je nabízí například firma Schletter, energie z jejich přístřešků však není používána přímo k dobíjení elektromobilů.