V roce 1961 nasadili do výroby prvního průmyslového robota. Automatizace od té doby pokročila, ale stále jsou zejména dodavatelské řetězce oblastí, kde svět může v následujících letech učinit skokovou změnu – a radikálně omezit plýtvání.

Kdy je vhodnější sklad zautomatizovat a ve kterých případech je stále ještě člověk lepší alternativou? Tématem se zabývali diskutující na další z našich pravidelných snídaní.Níže najdete některé z nejzajímavějších bodů, které během snídaně zazněly.

Tato studie uvádí, že do 20 let bude 47 procent zaměstnanců v logistice nahrazeno automatickou výrobou. Například u řidičů manipulační techniky to může být až 93 procent.

slide8

 

Logio například u jedné ze zakázek ve farmaceutickém průmyslu díky automatizaci výrazně snížilo chybovost dodávek a dvojnásobně zvýšilo rychlost vychystání. Jinak řečeno, zboží bylo v lékárnách včas a bez chyb (dnešní automatizované systémy už udělají chybu jen zcela výjimečně, většinou se nakonec ukáže, že selhal lidský faktor). Na druhé straně je jasné, že klient musel zainvestovat do technologií, do zaškolení a servisu. Přesto byl efekt pozitivní.

V jiných případech jsme díky automatizaci zkrátili čas vytvoření objednávky z deseti minut na čtyři a snížili jsme objem kapitálu v zásobách o 35 procent. Byť byla nutná investice do specializovaného software, převážili i v tomto případě výhody nad nevýhodami automatizace.

Automatizace není pro všechny

Jak jsme už zmínili, ne každý případ je vhodný pro automatizaci. Například jsme ji nedoporučili při jedné ze zakázek na automatizaci nakládky do kamionů. Sice by ušetřila práci jednoho dispečera a zvýšila využití prostoru vozidla, problém však nastal kvůli tomu, že zboží bylo natolik různorodé, že by se stejně zhruba polovina nákladu musela nakládat manuálně.

Je též nutné dodat, že některé sklady jsou pro automatizaci vhodnější než jiné. Například místo skladu: pokud jde o drahou lokalitu, automatizace je cenná díky šetření prostoru. Urychluje také čas mezi uzavřením objednávky a expedicí – a celkově pomáhá zvýšení obratu.

slide16

 

U některých firem je vhodnější výstavba poloautomatického skladu, kdy menší položky jako počítačové myši expeduje systém automaticky, ale ty větší, jako pračka, musejí skladníci uložit a manipulovat v manuální části skladu.

Unikát v Praze

Jeden z unikátních skladů v Praze postavila firma Alliance Healthcare, největší evropský distributor léčiv. Medikamenty tu skladují takzvanou A-FRAME technologií. Z malých šacht vypadávají krabičky s léky na jezdící pás, který je přepraví na místo, kde léky systém automaticky umístí do přepravky, přidá dodací list a zásilka je připravena. Přechod na novou technologii vedl k úspoře nákladů na provoz. Přibyli sice zaměstnanci, kteří musejí dodávat do systému manuálně krabičky, ale trojnásobně více ubylo zaměstnanců, kteří zásilky vystavovali v minulosti, před výstavbou automatického skladu.

Automatizace může být výhodná ve zcela specifických případech – tak například v pekárnách, kde se mrazí pečivo zasílané do obchodních řetězců (klasické kaiserky a dalamánky v Albertu a podobně) musejí zaměstnanci pracovat v extrémně nízkých teplotách – a to jen podle zákona po velmi krátký čas, což výrobu zdražuje. Automatizace tyto náklady odstraňuje. A mizí také jedna nepříjemná profese – „pekař“ trpící v minus dvaceti.

Celá prezentace ze snídaně zde: