Kde leží nejoblíbenější cyklistické a běžecké trasy ve vašem městě, ve vaší zemi, na světě? Díky mapě a aplikaci Strava to teď lze snadno zjistit. Pomocí GPS umožňuje plánování vlastních tras, srovnávání časů s ostatními běžci a cyklisty a i vizualizovat všechny vaše trasy na mapě. Právě tyto trasy běžců a cyklistů celého světa autoři aplikace Strava zobrazi v jedné mapě – vznikla tak mapa světa běžců a cyklistů. Znázorňuje celkem 19 660 163 běhů77 688 848 cyklistických výletů – lze ji přepínat mezi cyklistickou a běžeckou.

Mapy mohou pomoci při plánování úprav ve městech, zpřesnění plánování dopravy, anebo jen k tomu, aby si v nich uživatelé našli z typy na příjemná místa k běhu.

Například pokud mapu přiblížíme na Prahu, je jasné, že nejvíc běžci míří do Stromovky (červený okruh uprostřed). Oblíbeným místem je také Ladronka (nalevo) a trasa na Vítkově (vpravo dole). Orientace v takzvané heatmapě je jednoduchá: Čím červenější, tím více lidí na této trase běhá.

MAPA1

Pokud bychom přepnuli na cyklistickou mapu, je jasné, že nejvíce cyklistů jezdí okolo Vltavy a Berounky směrem na Kralupy a Beroun.

V Brně se běžci a cyklisti soustřeďují do parku Lužánky. Kromě něj jsou dle mapy běžci odkázáni na nedaleký stadion.

MAPA2

Podobné je to v New Yorku – je jasné, že většina běžců míří na jedno místo, do Central Parku.

MAPA3

Takto lze najít zajímavosti na řadě míst světa, byť vstupní data –  a tedy interpretace z toho plynoucí –  mají své limity, protože v některých zemích je aplikace oblíbenější než jinde a výsledky závisí také na hustotě obyvatelstva.

Například na níže uvedené mapě lze krásně vidět hranici cyklistického Nizozemska a sousedního Německa. Jak si všimli někteří jízliví Nizozemci, barevná plocha na jihu zasahuje do Belgie, kterou rozděluje na dvě části – vlámskou a valonskou. Zatímco na vlámském severu Belgie jezdí na kole kdekdo (nebo používá jinou aplikaci), jih Belgie je barevný méně, tedy s menším počtem cyklistů. Třeba takové dvousettisícové industriální město Charleroi,  některými označované za „nejdepresivnější město v Evropě“  je prakticky bez cyklistů i bez běžců. Z velkých objemů dat zjistíme, že tohle není místo pro sportovce.

MAPA4

Chcete-li si přečíst více o aplikaci Strava, tak třeba ZDE najdete příběh, jak s její pomocí jeden Američan požádal o ruku svou dívku.