Móda se šíří – žebříček TOP zemí světa už má i Supply Chain Management. Kyrgyzstán, Dominikánská republika nebo Venezuela jsou podle něj země, které jsou nejvíce náchylné k narušení a ke zdržení v dodavatelském řetězci. Naopak stát nejodolnější vůči rizikům v dodavatelských řetězcích jsou Norsko, Švýcarsko a Kanada. Česko je podle žebříčku šestadvacáté.

FM Global Resilience Index seřadil celkem 130 zemí a regionů (například Čínu nebo USA výzkumníci rozdělili do několika různorodých oblastí). Autoři udávají, že žebříček má byznysmenům ulehčit orientaci v rizicích v oblasti řízení dodavatelských řetězců. Zaznamenává nejen náchylnost dodavatelských řetězců k přerušení a prodlevám, ale i schopnost státu znovu vytvořit podmínky pro jeho hladké fungování (například rychlá obnova infrastruktury po přírodní katastrofě).

„Vzhledem k tomu, že se dodavatelské řetězce stávají stále globálnějšími a komplexnějšími, je nezbytné pro lidi v rozhodovacích pozicích mít k dispozici konkrétní fakta o tom, kde vystavět své zázemí a odkud směřovat dodávky,“ vysvětluje k tomu Jonathan Hall, viceprezident firmy FM Global, která žebříček publikovala.

Autoři indexu rozdělili řebříček do několika kategorií, podle kterých země nakonec seřadili: politické faktory (včetně třeba terorismu), rizika v dané zemi (přírodní katastrofy apod.) a faktory v kvalitě řízení dodavatelských řetězců.  Výzkumníci zohledňovali výši HDP na osobu, míru korupce nebo kvalitu infrastruktury. Právě ve srovnání korupčních rizik si Česko nevede nejlépe.

Největší pokrok za poslední rok podle autorů zprávy učinila Bosna a Hercegovina, kde došlo k uklidnění politické situace, naopak po tajfunu Haiyan patří mezi nejhůře hodnocené východoasijské Filipíny. Mezi výrazně logisticky nespolehlivé země patří podle indexu mimo jiné také Rumunsko, Mongolsko nebo Indie.

Nejspolehlivější země v dodavatelských řetězcích:

1) Norsko
2) Švýcarsko
3) Kanada
4) Austrálie
5) Irsko
6) Německo
26) Česko
……….
30) Polsko
……
47) Slovensko
………
128) Kyrgyzstán
129) Venezuela
130) Dominikánská republika