Seznamte se: jeho jméno je Eduro Maxi. Pochází z Prahy, je úspěšný a dokázal vyhrát mezinárodní soutěž. O koho se jedná? Eduro Maxi je zemědělský robot, kterého vyvinul tým studentů z České zemědělské univerzity v Praze. 

Na nedávné mezinárodní vývojářské soutěži Field Robot Event navázali čeští vědci a studenti na dřívější úspěchy a obsadili se svým robotem první pozici. Jedná se přitom již o zavedené klání v rámci Německé zemědělské výstavy – letos šlo už o 12. ročník soutěže, kterou pořádala univerzita Hohenheim.

Na druhé příčce skončil robot „Phaeton“ z univerzity v německém Siegenu, třetí pak byl „The Great”. Uspět v konkurenci ostatních víc než dvou desítek robotů ale nebylo nic snadného: v pěti různých disciplínách museli roboti na testovacím poli prokázat, co dokážou.

Projet polem bez úhony

V prvních dvou disciplínách šlo především o dovednosti v navigaci. Roboti museli co možná nejrychleji a nejprecizněji projet po poli mezi řádky kukuřice, vyhnout se překážkám a orientovat se podle vyrostlých plodin ve zkušebním lánu. Ten simuloval podmínky, jaké jsou běžné na skutečných polích a se kterými se nyní musí potýkat lidé za volanty tranktorů.

Další úloha pak spočívala v tom, že roboti museli objevit mezi rostlinami plevel a zaznamenat jeho polohu nebo ošetřit jiné rostliny. Poté prokazovali, že se umí konkurenční roboti „domluvit“ i mezi sebou a zvládnou úkoly řešit i společnými silami. A závěrečná „paráda“ už spočívala ve volném stylu, kdy si mohli autoři robotů vybrat podle sebe nějaký úkol v zemědělství a na něm prezentovat, co jejich „výtvor“ v praxi ještě dokáže.

Jenže k čemu vlastně takoví roboti ve skutečnosti můžou být? Proč by měl robot vyrazit i do polí a co má roboti společného s tak tradičním oborem jako je zemědělství? Oproti klasickým velkým traktorům a dalším zemědělským strojům mohou být roboti mnohem šetrnější k půdě a dokážou lépe pracovat i s menšími lokálními problémy na poli – jako například ničením škůdců jen v určité části plochy.

I zájem víc než dvou desítek studentských týmů z univerzit z celé Evropy dokazuje, že právě roboti v zemědělství je téma, které má budoucnost. Jestli tito pomocníci za několik let nahradí i lidi pracující v zemědělství, nebo zůstanou jen šikovnou a moderní alternativou k současným strojům, je ale stále otázka, na kterou jasně odpoví teprve čas. Pro co by jste využili roboty vy?

015

Autorem je Hynek Dařbujan, junior konzultant. Vystudoval obor Systémové inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze. Programuje komplexní PHP aplikace. Nesnáší lhaní, disko hudbu a vařené zelí. Věří, že děláním snadných věcí člověk nezesílí. Jestli Vás ničí nějaký těžký problém z jeho oboru, tak to je jen další výzva, kterou jistě pokoří.