Často je to malý, ale intenzivní osobní zážitek, který může přinést velkou změnu pro celý svět. Třeba tak jako v případě nyní 19letého Holanďana Boyana Slata. Když se byl před třemi lety potápět v moři v Řecku a viděl, jak v něm plave víc plastových tašek než ryb, rozhodl se, že se to pokusí změnit.

Mezitím se mu už podařilo vymyslet a naprojektovat speciální zařízení, které má dokázat vyčistit světové oceány od obřího množství odpadků. Ty se do vody dostávají jednak v důsledku vysokého objemu lodní dopravy, ale i z pobřeží. Nyní je v oceánech už pět obřích pásů odpadků, nejznámější z nich se nachází v Pacifiku mezi Havají a Kalifornií.

Nápad Boyana Slata, jak problém vyřešit, je přitom překvapivě jednoduchý: V oceánu se mají rozmístit velká filtrovací zařízení. Zhruba 300 kilometrů dlouhé hadice připomínající „chapadla“ ve tvaru V mají být každé čtyři kilometry připevněné k mořskému dnu. Rozmístěné budou v těch oblastech, kde pluje největší množství plastů. Při zachytávání odpadu mají využívat vodní proudy, které odpad do chapadel jednoduše donesou. Takto zachycené části, které budou větší než 3,5 milimetru, se podle Slatových propočtů v chapadlech z 80 procent zachytí. Následně v pravidelných víc než měsíčních intervalech pro takto nashromážděný a zachycený odpad přijede loď, která ho odveze na pobřeží, kde se už běžně zpracuje.

Financování ze zachyceného plastu

Podle kritiků by se sice celý projekt dal realizovat, ale byl by velice nákladný. To Slat, nyní student letecké a kosmické techniky, ale odmítá s tím, že náklady na zařízení budou nižší než na nápravu škod, které miliony tun odpadů v oceánech působí. Náctiletý Holanďan dokonce předpokládá, že díky jeho zařízení zachycený a recyklovaný odpad by mohl být zdrojem příjmů, z něhož by se „chapadla na odpad“ mohla částečně financovat.

A zdá se, že nápad má víc příznivců než kritiků. Přes crowdfunding se studentovi už podařilo přesvědčit dost lidí na to, aby získal dohromady 80 tisíc dolarů na složitou studii, která měla za cíl prokázat, jestli je zařízení skutečně proveditelné.

A teď už je v další fázi: Slat se nyní snaží získat od dárců dva miliony dolarů na první prototyp, aby mohl aparaturu skutečně postavit a vyzkoušet v reálných podmínkách. A nakročeno má dobře: dosud se mu podařilo vybrat téměř 1,3 miliony dolarů.

Pro více informací: stránky projektu s videem