Nábytek z europalet už tady byl. Postel, křeslo, nebo stůl vyrobené z palet sice stále vypadají netradičně i zajímavě a navíc jsou levné, úplná novinka to ale není. My jsme o nich psali nedávno.

Přesto inovacím v tomhle ohledu ale není konec. Tak na první pohled běžná věc, jakou palety můžou být, se dají totiž využít ještě úplně jinak. I z obyčejné europalety se totiž dá vytvořit dopravní prostředek. Stačí mít nápad. A že to jde, ukázal Tomáš Moravec v Bratislavě. Student z Čech jednoduše upravil paletu, přidělal na ni kolečka podle rozkolu tramvajové tratě, a inovovaný dopravní prostředek byl rázem na světě.

Ve videu z roku 2008, které nedávno Moravec zveřejnil na internetu, ukazuje, jak jednoduchý „paletový skateboarding“ může být. Stačí počkat, až přejede tramvaj, pak se paleta položí na tramvajové koleje – odrazit se a dál už se jede samo. „Nový dopravní prostředek přináší změnu v prostorové perspektivě cestujícího v pohybu a zpravidla mění život ve městě, kterým můžejet na paletě veden mapou tramvajových linií,“ zní až poetický popis u videa.

Koho nebaví čekat na tramvaj, může si jednoduše vzít paletu, trochu ji upravit a vyjet (téměř) bez ohledu na jízdní řád. A nyní je otázka, jak dlouho na sebe nechají následovníci českého studenta čekat. Z videa se totiž stal na internetu rychle hit, který už vykazuje přes dva miliony shlédnutí. Kdo tedy bude u náš první, který projede Prahou na paletě?