Je to už takový zvyk ve většině měst: Především v létě se rekonstruují silnice, tramvajové koleje, nebo třeba zastávky pro autobusy v takovém měřítku, že se silniční doprava téměř každé ráno zastaví. 

Jen v Praze má jistě každý řidič taková svá „oblíbená“ místa, kde ze silnice bývá v dopravní špičce parkoviště. Přesto si ale v tuzemsku nemůžou řidiči vlastně moc stěžovat. Tedy alespoň v mezinárodním porovnání ne.

Vyplývá to z globálního dopravního indexu, který každý rok publikuje amsterodamská společnost TomTom a v němž srovnává víc než 180 měst na celém světě. V žebříčku, v němž se porovnávaly dopravní zácpy jen v evropských městech se Praha umístila na 17. místě. Zdržení tu v průměru podle studie odpovídá prodloužení plánované doby jízdy zhruba o 31 minut. Až za Prahou se umístil například trojnásobně větší Berlín, ale také Barcelona a další velká města.

Jednoznačně nejhorší situace v Evropě je podle TomTomu v Moskvě, kde zdržení odpovídá v průměru 76 minutám na hodinu jízdy. To v praxi znamená, že v zásadě hodinová cesta se protáhne nejméně na dvojnásobek. Na druhé příčce měst, kde musí řidiči počítat s největšími zácpami, je Istanbul, následuje ho Palermo, Varšava a první pětici uzavírá Řím.

Zmíněná Moskva a Istanbul nevedou jen nepříliš pozitivní žebříček evropských měst, ale i v celosvětovém srovnání je právě v těchto metropolích nejhorší dopravní sitauce – z pohledu průměrného prodloužení doby jízdy vzhledem k dopravním zácpám. Na třetím místě je pak v mezinárodním srovnání následuje brazilské Rio de Janeiro. V USA je nejhorší situace v Los Angeles, kde musí řidiči počítat s prodloužením doby jízdy o 36 procent.

Podle globální studie stráví lidé, kteří jezdí autem, ročně v průměru osm dnů svého života stáním v dopravních zácpách. A příliš nepomáhají ani pokusy volit objízdné trasy po známých vedlejších silnicích. Místo toho podle vedení TomTomu pomáhá volení alternativních tras prostřednictvím využití aktuálních dat z dopravy.

Deset měst na světě, které nejvíc trpí dopravními zácpami:

  1. Moskva (74% )
  2. Istanbul (62% )
  3. Rio de Janeiro (55%)
  4. Mexico City (54%)
  5. Sao Paulo (46%)
  6. Palermo (39%)
  7. Varšava (39%)
  8. Řím (37%)
  9. Los Angeles (36%)
  10. Dublin (35%)

(v závorkách uvedené průměrné zpoždění v procentech proti době cesty bez dopravních zácp)