Mluví se o něm ve všech nejrůznějších oborech. A samozřejmě i v oblasti logistiky jsou nové možnosti, které internet věcí přináší, obrovské. Podle odborného webu Logisticviewpoints změní internet věcí „tvář“ řízení dodavatelského řetězce. Aby se ale opravdu podařilo využít celé palety možností, bude zapotřebí také změna práce s analytikou dat. O tom, jak roste vliv dat v našem oboru, jsme psali nedávno tady.

Internet věcí povede podle odborníků předně k tomu, že procesy v supply chain managementu budou probíhat efektivněji než nyní. Pomůže tomu kombinace chytrých senzorů, kamer, softwarů i nejrůznějších databází s internetem.

Už nyní sice internet věcí pomáhá v řízení dodavatelského řetězce, ale odborníci předpovídají, že se jeho význam ještě zásadně prohloubí a stane se tak  přirozenou a automatickou součástí světa je pro nás dnes třeba elektřina. Jednou z oblastí, které jsme se tu již věnovali, jsou automatické sklady, které omezí plýtvání i lidské chyby .

V jakých oblastech bude hrát internet věcí v prostředí supply chain managementu největší roli? 

  • lidé: prostřednictvím senzorů bude možné mnohem lépe hlídat bezpečí a zdraví zaměstnanců zejména v potencionálně nebezpečném prostředí
  • továrny a sklady: senzory na dálku upozorní na nejšírší škálu nehod nebo poruch a dokáží včas varovat například kvůli úniku chemikálií
  • logistická infrastruktura: aplikace pro chytré telefony umožní efektivnější nastavení navigace podle aktuální situace. Inteligentní systémy tak umožní včasné varování před různými omezeními v dopravě, které by mohly mít negativní dopad na dodavatelský řetězec.
  • výrobky: umístění senzorů na palety nebo přímo i na jednotlivé výrobky zajistí lepší sladění mezi poptávkou a nabídkou.

Pro skutečně efektivní a plnohodnotné využití internetu věcí bude ale potřeba i zlepšení analytiky: například vedle tradičních analýz historických dat bude zapotřebí se zaměřit mnohem víc na real-time data a simultální analýzu nejširších dat. Díky tomu bude možné také reagovat rychleji a podle skutečných aktuálních potřeb. S tím souvisí i další bod a sice ten, že společnosti budou muset změnit systém uchovávání dat. Ne všechny informace bude nutné archivovat vzhledem k fungování podle reálného času – bude tak možné část dat využívat skutečně jen pro aktuální „spotřebu“.

Na revoluční vliv internetu věcí na řízení dodavatelského řetězce upozornila také poradenská společnost Gartner ve své studii. V té autoři upozornili navíc na to, že díky komplexnímu využití internetu věcí budou moct logistické společnosti ještě lépe než nyní reagovat na rozličné požadavky svých zákazníků.