Čárové kódy na zboží v obchodech známe všichni. Maloobchod si bez nich dnes už ani nedokážeme představit. Díky speciálním čárám se dá přesně identifikovat jakýkoli výrobek. Velkou budoucnost ale může mít vyspělejší „bratr“ čátrových kódů v podobě dvoudimenzionálních QR kódů i pro logistiku. Za pomoci vyspělých technologií se do nich dá uložit mnohem větší objem dat.

Například to kde, kdy a na jakém přístroji byl daný výrobek vyroben, pro jaké cílové místo je určený, jestli neobsahuje nebezpečné látky a nebo třeba v případě potravin i to, jak dlouhou má trvanlivost.

„I když v kódu neuložíte čtyři tisíce znaků, oproti čárovému kódu se do něj vejde mnohonásobně víc informací,“ uvedl k tomu manažer logistické společnosti Hellmann Martin Krajczy na loňské konferenci Transport Logistic.

Dvoudimenzionální kód tak může nahradit například dodací list díky tomu, že v kódu bude obsažený link na online přístupný dodací list. Podle jednatele System Alliance Georga Koehlera by se mohly QR kódy zavést do celého spedičního procesu, který by tak mohl být efektivnější a zároveň by se snížilo i papírování. System Alliance k využití těchto kódu už provedl půlroční speciální studii, která ověřovala přínos pro úsporu nákladů i zrychlení veškerých procesů.

Budoucnost pro chaotické sklady

Jak píše list NZZ, komplexnější využívání QR kódů v logistice navíc rozšiřuje možnosti pro efektivní skladování zboží. Jednoznačné určení zboží díky těmto kódům totiž umožňuje provozování „chaotických“ skladů, ve kterých zboží nemá žádné přesně určené místo a kde se o řízení skladování stará počítač.

Díky tomu jsou místa, která se uvolní, okamžitě k dispozici pro další odlišné zboží, pro které je prostor právě potřeba. To umožňuje snížení nákladů jak na prostor, tak i na přepravu ve skladu.

S „chaotickými“ sklady se navíc dá lépe vykrývat to, jak se mění výrobní proces. Není totiž potřeba  rezervovat předem žádné zvláštní nové místo pro nové zboží a výrobky. Kromě toho má pokročilé využívání QR kódů zjednodušit i sledování toku zboží a také snáze zachytit a opravit případné chyby.