Ilegální byznys je ze své podstaty většinou lákavý: hodně peněz a menší konkurence, než je jinde. Jenže o to větší je na druhou stranu i riziko. A následky pak bývají bolestivé. To si možná brzy na „vlastní kůži“ ozkouší i americká logistická společnost FedEx. Hrozí jí totiž pokuta ve výši až 1,6 miliard dolarů. Federální úřady v USA ji viní z toho, že doručovala léky z nelegálních online lékáren.

Podle obvinění přitom nešlo o nějaký omyl: zaměstnanci FedExu měli údajně vědět, že doručují léky, které jsou povinně na předpis, aniž by na ně ovšem zákazníci nelegálních lékáren recept skutečně měli. V některých případech kurýři léčiva doručovali dokonce na nezvyklá místa jako jsou parkoviště, opuštěné domy, nebo je zákazníkům předávali přímo na silnici. Mezi léky, které FedEx byz předpisů nejčastěji doručoval patří například diazepam a phentermin.

FedEx tak nyní čelí obvinění, že distribuoval bez povolení látky, které podléhají regulaci. Společnost si prý měla nepovolenou distribucí těchto léků vydělat podle agentury Reuters nejméně 820 milionů dolarů. Byznys to ale nakonec nebude nejspíš zrovna efektivní: Pokuta, která jí za to totiž hrozí, může překročit dvojnásobek této částky.

Nemůžeme hlídat obsah zásilek

FedEx navíc v distribuci léků bez předpisů nezastavila ani dřívější varovaní ze strany Amerického úřadu pro kontrolu léčiv. Poprvé na  problém se zasíláním neoprávněně objednaných léků úřady upozornily už před deseti lety a poté své varování ještě několikrát opakovaly. Ale i přes současné obvinění si vedení firmy stojí za svým a její vedení tvrdí, že je nevinná: „Jsme doručovatelská společnost,“ řekl viceprezident FedExu Patrick Fitzgerald s tím, že úkolem jeho firmy není hlídání a vymáhání zákona u svých zákazníků. Fitzgerald navíc upozornil, že tento případ by mohl do budoucna ovlivnit celý zasilatelský byznys: a sice tím, že by spediční firma měla zodpovědnost za možné nelegální zásilky, které doručuje.

Jestli ale nakonec soud prokáže vinu logistické firmy a uložil by jí nejvyšší možnou pokutu ve výši 1,6 miliardy dolarů, znamenalo by to pro FedEx obří problém. Její loňský čistý zisk totiž nebyl o moc vyšší, loni firma vydělala 2,1 miliardy dolarů.