Japonsko je po desetiletí zemí, která je napřed před ostatními přinejmenším v jedné věci: designu vlaků.

Nová souprava zvaná Cruise Line za několik let, kdy vyrazí na koleje, předčí vše, co zatím bylo možné spatřit. Sice nepůjde o nejrychlejší vlak světa, ale dost možná ten nejluxusnější a nejzvláštnější.

FOTO LOGIOVLAK2

Designerem soupravy pro společnost JR EAST je Ken Okuyama, který v minulosti navrhl některé z vozů Ferrari. Vlak snese srovnání s tím nejlepším luxusním hotelem.

FOTO LOGIOVLAK3

Poveze deset vagonů pro celkem 34 pasažerů.  Součástí jsou apartmány s ložnicemi, cestující budou moci využít kupříkladu soukromou koupelnu. Jeden z vagonů, ten poslední, bude takřka celý prosklený s pohovkou uprostřed, tedy s maximálním, panoramatickým výhledem.

FOTO LOGIOVLAK4

Chybět nebude bar a luxusní restaurace. Celý vagon bude vybaven luxusním nábytkem a osvětlením.

FOTO LGIOVLAK5_

Výroba vlaku přijde na 50 milionů dolarů, tedy asi miliardu korun. S konstrukcí se začne za dva roky, na japonské koleje by měl vyjet v roce 2017.

Pokud si chcete k tématu přečíst ještě něco více, ZDE najdete článek ze stránek BBC Future (v angličtině), který rozebírá, jak se výzkumníci snaží vyřešit problémy stojící v cestě k tomu, aby vlaky jezdily ještě vyšší rychlostí.

TADY se pak můžete podívat na video, které vysvětluje, proč japonské příměstské vlaky nikdy nemají zpoždění.

V TOMTO článku se můžete podívat na nejuxusnější vlak, který jezdí Japonskem v současné době.

A pročíst můžete i starší články na tomto blogu – například ten, který se týká futuristické vize kalifornského miliardáře Elona Muska, který chce propojit San Fransisco a Los Angeles zcela novou formou dopravy vlaku jen vzdáleně podobnou – takzvaným hyperloopem.

Zdroj fotografií: Společnost JR East