Pivo se dá přepravovat různě. Ať už v bednách s lahvemi, sudech, tancích, nebo třeba v plechovkách. Pěkně naložit do nákladního auta a hurá do hospody k žíznivým krkům. Prostě nic převratného.

V Belgii ale vymysleli, jak být i v tomhle oboru kreativní a jít novou cestou. A to téměř doslova. V Bruggách se totiž v tamním tradičním pivovaru De Halve Maan rozhodli, že je úplně zbytečné zatěžovat rozvozem piva tamní silnice a provoz ve městě. Místo toho tam vybudují speciální síť potrubí, která rozvede místní pivo pod Bruggami z pivovaru do plnící továrny.

Kromě potrubní pošty, jež se využívá třeba v nemocnicích, a o které jsme psali tady a nebo také speciálního projektu Elona Muska, který chce superrychlým potrubním přepravovat i lidi a nahradit tak letadla, se na svět blíží potrubí pro přepravu piva.

Celkem má „pivovod“ (který povede do centra pivo z průmyslové části za městem, kde je i pivovar) dosáhnout délky tří kilometrů. Historickým centrem Brugg tak má podle plánu vedení pivovaru protéct ročně na čtyři miliony litrů piva. Kapacita průtoku má dosáhnout šesti tisíc litrů piva za hodinu.

Výhra pro město i životní prostředí

Nejde o žádný výkřik do tmy, kterým by se chtěl pivovar, jež má za sebou téměř 500 letou historii, jen zviditelnit. Plánu už dalo zelenou i současné zastupitelstvo města. Se stavbou se má začít příští rok a na vybudování potrubí se použije obdobná technika, která se využívá například u ropovodů.

Náklady se zaplatí z rozpočtu pivovaru. Ikdyž i pro samotné město by měl nový systém distribuce piva znamenat výrazně ulehčení – sníží se tak totiž objem nákladní dopravy, která historické centrum středověkých Brugg, jež patří mezi památky pod ochranou UNESCO, silně zatěžuje.

„Je to win-win situace pro všechny: díky tomuto inovativnímu investičnímu plánu se sníží objem nákladní přepravy o 85 procent,“ cituje Wired Franka Dumona z městské rady Brugg. Podle coučasných propočtů by se měl snížit počet nákladních aut v centru Brugg zhruba o 500 ročně.