Izrael je známý jako líheň inovací, start-upů a technologických zlepšováků. A jít může i o skutečně velké a futuristické projekty. Revoluční možnosti v městské dopravě chtějí představit v Tel Avivu.

Druhé největší izraelské město, ve kterém žije přes 400 tisíc lidí, se chystá zavést nový systém od kalifornské společnosti SkyTran. Ta se spojila s izraelskou společností Israel Aerospace Industries, která vyrábí především vojenskou techniku. A společně chtějí vybudovat speciální magnetickou dráhu, která povede vysoko nad ulicemi a nijak tedy nebude zasahovat do pozemní dopravy Tel Avivu.

V tomto obchodním i kulturním centru je totiž podobně jako v dalších velkých městech přepravování po velmi zatížených silnicích problém. Zároveň tu není metro nebo tramvajová síť, které by jinak také mohly situaci ulehčit. Místo toho má do roku 2016 nad městem vzniknout systém, který připomíná (na rozdíl od projektu superrychlého potrubí Hyperloop amerického milionáře Elona Muska ).

Na magnetické dráze, která povede přes vysoké pilíře, se budou vznášet malé kabiny. V těch bude místo až pro dvě osoby. Rychlost futuristických kabin má dosahovat až 70 kilometrů v hodině. Na tomhle videu je vidět, jak má novinka vypadat.

Začátek konce přeplněných silnic? 

První testovací dráha bude dlouhá přibližně půl kilometrů a vznášet se nad Tel Avivem začne už na konci příštího roku. Autoři projektu ale počítají s tím, že se novinka osvědčí a vystaví vzápětí nad centrem Tel Avivu sedmikilometrovou dráhu se třemi zastávkami.

Náklady, které autoři nyní předpokládají, by měly dosáhnout přibližně 50 milionů dolarů (tedy miliardy korun). Kapacita magnetické dráhy umožní přepravit za hodinu až 12 tisíc lidí a tím má výrazně ulehčit místním silnicím. Pokud bude město a jeho obyvatelé s futuristickou dopravou spokojení, může se sít rozšířit až na 200 kilometrů tratí.

„Tel Aviv je světové město, jezdí tam lidé z celého světa, je to obchodní centrum. Izraelci milují moderní techniku, takže nemáme strach, že by tento systém nechtěli používat. Je to ideální testovací místo,” komentoval záměr šéf SkyTran Jerry Sanders.

SkyTran věří, že se i díky projektu v Izraeli podaří urychlit revoluci v městské dopravě i v dalších metropolích zahlcených auty. Na detaily o projektech SkyTran se můžete podívat třeba tady.