Mluvit o Googlu jako o „pouhém“ vyhledáči už dlouho nestačí. Gigantická společnost ze Silicon Valley neustále rozšiřuje svůj záběr a od technologických novinek jako jsou futuristické brýle Google Glass (O jejichž využití v logistice se dočtete tady) nebo třeba automaticky řízená auta bez volantu google Self driving car (Jak fungují a kdy se s nimi svezeme si můžete přečíst tady) se společnost dívá i po mnohem větších projektech. 

Google, který se již několik let řadí mezi nejhodnotnější značky světa, si vzal za jednu z nových výzev vytvořit skutečně efektivně fungující letiště. Ambiciozní plán si před sebe vytyčil přímo sám zakladatel Googlu Larry Page. 

Nelíbí se mu totiž, jak standardně funguje naprostá většina současných letišť. Mnohde je podle něj jako efektivní alternativa k letům vybírána železnice, právě proto že letiště jsou řízena problematicky a letecké cestování tak není tak snadné a rychlé, jak by mohlo být.

K letišti vznikne i město

Nyní mají členové výzkumného týmu v tzv. laboratoři Google Y za úkol vymyslet, jak by se to dalo změnit. V začátku se přitom nemusí ohlížet na finanční náklady a komerční realizaci výsledků jejich výzkumu. Tým již začal na přípravě letiště budoucnosti pracovat, avšak na veřejnost se dosud nedostaly žádné detaily o tom, jakým směrem se jejich plány ubírají. Známé je zatím jen to, že Larry Page chce výzkum přiblížit co nejvíc reálným podmínkám a proto má okolo letiště vzniknout i modelové město.

Odborníci předpokládají, že Google by mohl přinést zásadní inovace například v oblasti zabezpečení letišt a bezpečnostních kontrol. Právě biometrický výzkum a technologie patří v současné době k jednomu z hlavních oborů, na které internetový obr sází.