Dobrodruh, miliardář a v každém případě inspirativní člověk. To je bezpochyby extravagantní Brit Richard Branson, majitel společnosti Virgin Group. Tento investor stojí za nejrůznějšími projekty jako třeba Virgin Galactic (který chtěl nabízet komerční lety do vesmíru) nebo Virgin Cruisis (zaoceánské okružní plavby). 

Branson, který se netají tím, že rád kouří marihuanu a kdyby mohl, prodával by ji, se věnuje i nejrůznějším charitativním projektům. Kromě toho podporuje celou paletu projektů, od kterých si  slibuje, že by mohly alespoň trochu zlepšit svět, pomoct lidem i rovnováze v životním prostředí. Na starosti všechny tyhle nápady (od ekologičtějšího sprchování až třeba po využití dronů v zemědělství) má tzv. Business Innovation Team, který pomáhá firmám ve skupině Virgin „myslet trochu jinak a nově“.

Jméno Virgin se tak například spojilo s projektem Fishing for Innovation. A to je věc, která zajímá i nás. Logio je přeci jen firma, která nesnáší plýtvání, věří v udržitelné přístupy a sami na tom tvrdě pracujeme. Třeba tady se můžete podívat, proč si myslíme, že je lepší darovat v zimě ženě mrkev než třeba růži.

Čtvrtina ryb se uloví zbytečně

O čem tedy Fishing for Innovation je? Podle zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství je  osm až 25 procent veškerých ryb, které se na světě uloví, chyceno vlastně nechtěně. To odpovídá až 27 milionům tunám ryb každý rok. Jak píše Virgin, podle neziskové organizace Oceana tohle množství představuje podle odhadů hodnotě až jedné miliardy dolarů ročně. Nejen, že se ale tyhle ryby chytí nezáměrně, rybáři je navíc vyhodí a zcela zbytečně tak umírají obrovská množství ryb. (To si dejme do kontrastu s hladovějícími lidmi na celém světě…)

Problém spočívá jednoduše v tom, že velká část současných metod rybolovu není trvale udržitelných a vede ve velké míře k tomu, že existence některých druhů ryb je kvůli příliš velkému výlovu ohrožena. Jenže regulace nefunguje, nebo její dopady jsou příliš pomalé. To je důvod, proč se podle Virgin musí v „mezičase“ přijít s novými technologiemi rybolovu, které by omezily jak nechtěné, tak i ilegální rybaření. A nebyl by to Branson, kdyby v tom zároveň neviděl i nový trh pro inovativní řešení s efektivním řízením nákladů.

Výsledkem výzkumu a spolupráce s malými rybářstvími je tzv. SafetyNet – zvláštní rybářská síť, která je efektivěnšjí než současné běžné sítě a zároveň redukuje nechtěné výlovy. Kromě toho je navržena tak, aby se dala používat na stávajících normálních rybářských lodí  a neznamenala tak žádné další náklady. Nyní se rozjíždí tedy další a fáze, a sice snaha dostat síť do co nejširšího povědomí rybářů po celém světě a přesvědčit je, že je výhodná i pro ně. Jak síť funguje, se můžete podívat v názorném videu tady.