Tohle je téma, které hýbe západním světem už delší dobu. A v poslední době se dostává stále častěji i českého prostředí: tzv. sdílená ekonomika, neboli shared economy. Ať už jde o bydlení nebo třeba dopravu, přibývá lidí, kteří nepotřebují nebo nechtějí mít vše jen pro sebe. 

Motivace je různá: od toho, že většinou sdílení vyjde finančně výhodněji, přes hledání nových sociálních vazeb až třeba po ekologické důvody. Ať už je to tak, nebo onak, je to prostě trend, kterému odborníci předpovídají ještě velkou budoucnost. A samozřejmě se hodně intenzivně týká i nejrůznějších oblastí v logistice. V té přináší často flexibilnější i ekologičtější přístupy.

Většinou jde o start-upy, které vytváří technologickou platformu či rovnou novou sociální síť a propojují tak lidi, kteří mají stejný nebo podobný zájem či potřebu. Na jeden takový (samozřejěm z celé plejády existujících) se podíváme:

Přehledný článek, o některých zajímavých start-upech v logistice, najdete tady. A zatímco posledně jsme se věnovali začínající firmě Locafox , která se chce stát v lokálním prostředí konkurencí pro obří Amazon, tentokrát zamíříme do Norska.

Levnější i „zelenější“ doprava

Tam totiž vznikl start-up, který původně fungoval pod jménem Easybring a dnes vystupuje pod značkou Nimber. Jednoduše řečeno tahle firma (jejíž nové jméno vybírali sami její klienti) funguje na bázi crowdsharingu (tedy sdružování velkého počtu lidí s podobným cílem). Zákazníci, kteří se připojí si mohou například společně a tedy i finančně výhodněji objednávat a nechat doručovat své zboží. Nimber navíc jako konkurenční výhodu nabízí dodávky objemných balíků: ať už jde o hudební nástroje, sportovní vybavení, nebo cokoli dalšího.

Stačí zadat, co, odkud a kam chce člověk přivézt. Pak už jen zákazník řekne, jakou částku je za dopravu ochotný zaplatit. Jakmile se najde řidič, který danou trasu bude absolvovat, ozve se a domluví se na přepravě. Jak o sobě uvádí autoři projektu, jde o social delivery service, který chrání životní prostředí, pomáhá ostatním vydělat a vám šetří peníze. Nyní je do této specifické sociální sítě zapojeno přes 23 tisíc lidí z téměř 70 zemí světa. Nimber funguje naplno od začátku letošního roku a plánuje další rozvoj.

Další ze série článků o start-upech v logistice se týkal využití rozšířené reality a toho, jak start-up Itizzimo ukazuje, jakou revoluci můžou přinést Google Glass do skladů.