Tohle není dobrá zpráva. Ale i takové věci se bohužel stávají a je dobře, o nich vědět. Jde totiž o technologický vývoj a možnou budoucnost dopravy. Futuristické vize ale nyní dostaly tvrdou ránu. Vesmírná loď Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona totiž na konci října tragicky havarovala. Raketoplán SpaceShip Two se zřítil při testovacím letu nad Kalifornií, jeden člověk přitom zemřel a další se vážně zranil.

Branson, který je ve světě známý jako extravagantní člověk, který se nebojí veřejnosti, se okamžitě vydal na místo nehody a přislíbil úzkou spolupráci s úřady při vyšetřování nehody. Jen několik hodin po pádu raketoplánu Branson oznámil, že se jednalo o vážnou anomálii, která způsobila tragickou nehodu.

Na vývoji raketoplánů pro soukromé cesty do vesmíru tak chce Branson pokračovat i přes tuto nehodu. „Vesmír je složitý, ale stojí to za to,“ napsal britský miliardář Branson na svém blogu s tím, že chce v projektu Virgin Galactic pokračovat. Již několik let plní s tímto projektem vesmírné turistiky stránky světových médií. „Letenku“, která stojí v přepočtu přibližně čtyři miliony korun, si již rezervovalo několik stovek lidí. Zahájení startů těchto vesmírných turistických cest se ale již několikrát odsunulo a dá se čekat i že tragédie raketoplánu SpaceShip Two oddálí projekt ještě víc.

Nejen lety do vesmíru

Branson se ovšem nevěnuje jen cestám do vesmíru, angažuje se v celé řadě projektů. Jeho záměry se týkají například i zaoceánských plaveb pod logem Virgin Cruises, podobně ale na svém blogu sleduje ovšem i trendy s drony a další aktuální témata a technologie.

A my jsme tady na blogu nedávno například psali o tom, jak chce Branson omezit plýtvání v rybolovu a díky speciálním sítím snížit rizika vylovení některých druhů ryb.

Kromě toho není Branson sám, kdo se snaží využít nejmodernějších technologí pro dopravu. Další miliardář Elon Musk místo letů do vesmíru pro zm,ěnu sází na speciální superpotrubí, které by mělo urychlit dopravu po zemi. Přečíst si o jeho projektu Hyperloop můžete tady.