Taky chcete v letadle sedět vždy u okénka? Za pár let by se to mohlo splnit bez potíží všem cestujícím v celém letadle. Tedy téměř. Do deseti let by totiž mohla existovat letadla, která už nebudou mít maličká oválná okénka. 

Místo nich by „okno“ bylo po celé délce i stropu letadla. S projektem a také s patřičnou a fascinující vizualizací přišel výzkumný tým britské technologické společnosti Centre for Process for Innovation. Výzkumníci navrhují, aby letadla neměla na svém trupu žádná okénka, jak jsme dnes zvyklí.

Místo toho bude vnitřek trupu letadla pokrývat jednoduše řečeno obrovský OLED displej. Na ten by se promítaly obrázky, nebo záběry z okolí letadla, cestující by na displeji našli ale i informace o průběhu letu.

Podle odborníků z CPI, kteří na vývoji takového displeje pro letadla pracují, je to jen otázka deseti let. Pak už by mohly být letadla touto technologií vybavena běžně.

Lehčí trup letadla ušetří palivo i emise

Důležitá je ale ještě věc: inženýrům z CPI nejde zdaleka jen novou atrakci pro cestující. Trup letadla totiž nemá být vybaven jen displejem, ale celkově je jeho konstrukce jiná než dnes. Tedy především je tenčí a lehčí. A tím se dostáváme k jádru věci: nižší hmotnost letadla samozřejmě znamená i nižší spotřebu paliva a méně znečištění ovzduší CO2. Pro letecké společnosti to pak není jen hezká věc, ale méně paliva logicky znamená i nižší náklady. Win-win situace pro všechny.

Uvnitř letadla by to mělo vypadat asi takhle:

flight-slide-01

Tady se ještě můžete podívat na video, kde CPI svůj projekt představuje:

Nejde ale jen o letadla, budoucnost dopravních prostředků řeší odborníci všude možně. Ať už jde o vlaky – ty z budoucnosti chystají samozřejmě v Japonsku.

Velkou pozornost ale přitahují i úplně nové způsoby dopravy lidí jako je superpotrubí Hyperloop miliardáře Elona Muska.

Blízko revoluci v městské dopravě jsou v Tel Avivu, kde chystají již brzy vystavět létající kabinky.

Zdroj fotografií: The Centre for Process Innovation