Jestli se dá o některé zemi říct, že je mistrem světa v logistice, tak pak – ať se to někomu líbí nebo ne – to nejspíš bude Německo. Je to nejen domov obřích logistických společností, ale díky svému obrovskému exportu i země, která v našem oboru často udává trendy. 

Německý logistický kongres, který proběhl na konci října v Berlíně, se tak ne náhodou řadí na místo jedné z nejdůležitějších oborových událostí v Evropě. Zajímalo nás tedy, co se tam dělo a čemu se účastníci kongresu letos věnovali.

Mottem letošního ročníku (který byl už 31. v historii) byla „Komplexita, náklady, spolupráce“. Zástupci zhruba dvou stovek společností tak společně jednali o tom, jaké jsou v současné době možnosti pro snižování nákladů a zároveň udržení či ještě další zvýšení efektivity. Další velkou otázkou pak bylo téma komplexity a propojení s IT a novými možnostmi, které informační technologie v oboru nabízejí. A pak samozřejmě spolupráce: tedy jak můžou jednotlivé společnosti díky spolupráce dosáhnout lepších výsledků (ostatně tématu spolupráce i mezi obchodníky a logistikou jsme se věnovali nedávno i my tady na blogu)

Firmy sází na železnici

Velmi zajímavé je třeba to, že se ukazuje, že velcí hráči v logistice jako je třeba Gefco nebo Hellmann chtějí v budoucnu stále víc sázet na železniční přepravu zboží. „Přeprava zboží mezi Čínou a Evropou bude podle našich očekávání dál narůstat. Důvodem je i to, že výroba zboží se bude stále víc posouvat i do čínského vnitrozemí, což povede k růstu významu a konkurenceschopnosti železniční přepravy vůči námořní dopravě,“ uvedl na konferenci například Henning Herz ze společnosti Gefco.

Na konferenci se ale také debatovalo například o významu a dopadech 3D tisku pro oblast logistiky a nových projektech významných firem. K některým z těch nejzajímavějších plánů se brzy vrátíme na našem blogu.