Vždy o krok napřed. To je nejspíš heslo řady firem v souboji s konkurencí. Rozhodující ale není tak tak zásoba nápadů, jako spíš jejich patenty. A protože nikdo nedokáže přesně říct, kam se bude vývoj ubírat, je lepší patentovat takříkajíc kdeco. To se týká i takových velikánů jako je výrobce letadel Airbus. 

A podle zpráv, které se o patentech Airbusu nedávno dostaly do světových médií, se zdá, že v tomhle koncernu je nekladou meze fantazii. Být duben, mohlo by snad jít o aprílový žertík, ale zdá se, že to vývojáři v Airbusu myslí opravdu vážně.

Všeobecně známý je fakt, že airolinky ve snaze ušetřit zmenšují prostor k sezení tak, aby se do letadel vešlo víc lidí nebo zavazadel. Airbus se nebojí jí o pořádný krok dál směrem k „ultra economy třídě“ – v jednom ze svých úsměvných patentů tak navrhuje v letadle místa na stání, kde by pasažéři měli k dispozici jen sedadla podobná těm cyklistickým. (Návrh tohoto patentu najdete tady).

Donut jako létající kabina 

Mezi bláznivými návrhy na patenty výrobce letadel je například kabina pro cestující, která tvarem připomíná donut – nebo UFO. Ta by měla nahradit menší letadla. V další žádosti o udělení patentu je například kokpit bez oken nebo speciální helmy pro cestující, které je mají zvukově izolovat od okolí a rovnou před očima pouštět třeba vybraný film.

Zajímavé na návrzích je i to, že náčrty připomínají spíš dětské kresby než plány zkušených inženýrů.

Na první pohled to jsou bláznivé a vtipné nápady, možné ale je, že to naznačuje budoucnost létání. Vždyť koho by ještě před pár lety napadlo, že budou existovat auta bez řidičů, o který se dnes ve světě mluví už naprosto seriózně.

 

A zástupci samotného Airbusu k tomu uvádějí: návrhy myslíme vážně, i když možná se nepřevedou do skutečnosti. „Není to něco, co bychom momentálně vyvíjeli,“ uvedli mluvčí Airbusu pro Financial Times. Důležité ale jednoznačně je mít myšlenky „pojištěné“ patenty. Proto koncern své návrhy nechává patentovat nejen v Evropě, ale i v USA. Každoročně si Airbus podá žádosti o 6000 tisíc nových patentů.