Klid, pohoda, vánoční cukroví a – ano dárky. To bychom měli mít na Štědrý den. Do něj ale ještě zbývá několik hodin a pro velkou část lidí se tak klid a pohoda zdá nekonečně daleko. Shánění dárků na poslední chvíli se rovná téměř adrenalinovému sportu. Snížit napětí a především utržit do poslední chvíle co nejvíc se snaží samozřejmě stále víc i eshopy. Jak to tedy s nimi a doručováním na poslední chvíli letos vypadá?

Letošní adventní prodeje by měly být každopádně velmi štědré. Podle serveru Lupa se očekává, že tržby e-shopů v předvánočním čase budou letos rekordní a Češi utratí v e-shopech okolo 80 miliard korun. A podle zástupců velký e-shopů tentokrát oddalují lidé nákupy ještě víc než třeba loni a teprve opravdu posledních pár dnů před samotnými vánočními svátky se objednávky razantně zvýšily až o několik desítek procent.

Například největší internetový obchod v tuzemsku Alza.cz v posledním týdnu před Vánoci expedovala na sto tisíc zásilek denně, další velké e-shopy pak rozesílají další desítky tisíc balíčků, jak uvedl web Aktualne.cz. E-shopy podobně jako v minulý letech kvůli velkému náporu přijímaly na prosinec celkem přes tisíc brigádníků, jak informoval deník E15. 

Někteří obchodníci jako třeba Mall.cz upozorňoval už ke konci minulého týdne, že doručení zásilek se může protáhnout. Česká pošta například garantovala doručení včas těch zásilek, které si lidé objednají nejpozději do pátku. Podle srovnávače cen na internetu Heureka.cz dokonce třetina e-shopů garantuje, že balíčky doručí do Vánoc, pokud si je lidé objednají ještě v pondělí 22. prosince.

Jistota (pokud je zboží skladem a nemusí se dalece doručovat do výdejny) je vedle toho v osobním vyzvednutí objednaného zboží. V tom nechtějí e-shopy strádat za klasickými kamennými obchody, takže řada z nich bude mít otevřeno i o Štědrý den. I tady se ale dá počítat s frontami a čekáním.

Dobré je na tom ale vědomí, že už jen pár hodin a pak bude ten očekávaný klid, pohoda a cukroví. Tak hezké Vánoce a i za nás!