Lodní doprava je na vzestupu. Nákladní přístavy v Evropě jsou tak stále víc zásadními branami, kterými míří k evropských firmám i spotřebitelům zboží z celého světa. Zároveň platí, že v Evropě je největší hustota přístavů v celosvětovém srovnání. 

Statistický úřad Evropské unie porovnal, jaký provoz a objem zboží se odbavuje ve velkých evropských nákladních přístavech. Tady je žebříček (měřeno podle zboží v milionech tun, které se tu přeloží) deseti největších (údaje z rokku 2012, v článku níže jsou uvedeny aktuální údaje – čerpáno ze stránek přístavů).

1. Jednoznačně a s velkým náskokem vede žebříček nizozemský ROTTERDAM. Tady se přeloží na přes 400 milionů tun zboží. Zvláštní význam má také jako obchodní místo zejména v oblasti zemního plynu, přímo v přístavu se proto nachází několik rafinerií a jsou zde desítky firem z oblasti petrochemie.

2. Na druhém místě jsou podle propočtů Eurostatu belgické ANTWERPY. Ty mají podle deníku Handelsblatt jednoznačnou výhodu v tom, že v dosahu 250 kilometrů od tohoto přístavu leží pět evropských hlavních měst. V objemu zboží jsou ovšem Antwerpy daleko za Rotterdamem, ročně se tu přeloží na 190 milionů tun zboží.

3. Belgii a Nizozemí následuje na třetím místě přístav v německém HAMBURGU. Tady dosahuje objem zboží téměř 140 milionů tun, za první tři čtvrtletí letošního roku navíc vykázal rekordní výsledek, je tedy možné, že růst bude pokračovat i do konce roku.

4. Francie samozřejmě nesmí chybět. Mezi nejvýznamnějšími nákladními přístavy ji reprezentuje především Europort MARSEILLE. Tady se v roce 2012 přeložilo téměř 82 milionů tun zboží. Velké přístavy ve Středozemí si totiž intenzivně konkurují a objemy tak nejsou tak závratné.

5. Pětici uzavírá španělský přístav ALGECIRAS. Ten je známý jako jeden z nejmodernějších v Evropě a velmi frenventovaný, většina obchodu zde probíhá s Afrikou, například s marockým přístavem Tanger-Med je tu nepřetržitý provoz. Ročně je tu přeloženo na 75 milionů tun zboží.

Druhou pětici Top desítky nákladních přístavů v Evropě představují v tomto pořadí Amsterdam, Immingham, Le Havre, Bremerhaven a Valencia.