Auto, letadlo, vlak nebo třeba loď či do města kolo jsou neodmyslitené dopravní prostředky. Volit ovšem nemusíme jen mezi nimi. K dispozici jsou pro dopravu i zcela kuriozní alternativy. Web německého deníku Die Welt nyní přišel s několika netradičními způsoby přepravy lidí. Podívejte se:

Jezdící schody: V severokolumbijském městě Medellín jezdí lidé ke svým domům ve čtvrti Comuna 13 přes jezdící schody, které jsou 350 metrů dlouhé. Místo 35 minut, které by cesta trvala pěšky, tak stejnou vzdálenost lidé urazí na jezdících schodech pod čirým nebem za pouhých šest minut. Kdo si ale rád dává do těla, ten se schodům může vyhnout a vystoupat vlastními silami převýšení, které odpovídá 28patrovému domu.

Postel: Natáhnout se a přitom se pohnout z místa, i to je možné. V Berlíně nyní nabízí místní podnikatel Richard Eckes speciálně upravenou rikšu s postelí, díky níž může člověk město objevit pohodlně v leže. Místo v ležícím „kole“ je dokonce pro dvě osoby.

Lanovka: V Hongkongu je jistě nejkurioznějším dopravním prostředkem tzv. Peak Tram. Městská lanovka se sklonem stoupání až 51 procent vede z centra města na slavný vrchol Victoria Peak. Cesta lanovou dráhou, která byla otevřena již v roce 1888, trvá sedm minut a projet se tu dá kdykoli od rána do pozdní noci.

E-monokolo: Jednokolo samozřejmě není nic unikátního, ačkoli, přiznejme si, jezdit na něm umí málokdo. Hit poslední doby – zatím hlavně v USA – je ovšem elektrické jednokolo. To váží jedenáct kilo a dosahuje rychlosti 18km/h. Podle výrobce přitom není tak těžké na monokole jezdit, speciální systém prý dorovnává automaticky rovnováhu. Na žádné velké trasy to ale není, spíše na popojíždění po městě: na jedno nabití se totiž dá ujet asi 11 kilometrů.

Člunobus: Jdete si po ulici a najedou idíte autobus – plave v řece! Ne to se vám nezdá, ale jen jste zrovna třeba v Budapešti nebo Amsterdamu. Tam a také například ve Stockholmu a Singapuru existují totiž speciálně upravené autobusy, se kterými se dá jezdit či plout i ve vodě. Těm v Amsterdamu se říká Floating Dutchman a lákají především turisty.

Za kuriozními dopravními prostředky se ale nemusí tak daleko: na Slovensku vymyslel mladý student skateboard na paletě.