Pohled na drony na nebi, které doručují balíčky, bude jednou stejně normální jako pohled na pošťáky v ulicích. To jsou slova, se kterými se americký internetový obr Amazon obrátil na úřad pro letectví v USA. 

Firma vizionáře Jeffa Bezose se chce stát lídrem v super rychlém doručování zboží drony. V prosinci 2013 dokonce Bezos světu oznámil svůj smělý plán Amazon Prime Air – který si klade za cíl změnit způsob dodávání zásilek objednaných online. Jenže jakoby americké úřady chtěly hrát proti úspěšnému podnikateli.

Nutná povolení pro testování dronů stále neexistují a místo nich je soukromý provoz dronů v USA pod přísnou regulací. Amazon může drony testovat jen v laboratoři nebo na vlastním pozemku ve státě Washington, zkušební provoz a testování ve větším měřítku jinde je zakázáno.

To se ovšem vůbec nelíbí Bezosovi, který právě v dronech vidí budoucnost logistiky (a jistě chce dokázat, že svou vizi z loňského roku dokáže naplnit). Firma se proto obrátila na americký Úřad pro letectví (FAA). Nešlo ovšem jen o vstřícná slova, jako jsou na začátku tohoto článku, ale i pragmatické výhrůžky.

Pokud se brzy nezmění přístup příslušných úřadů a Amazon nezíská potřebná povolení pro testování balíčkových dronů, přesune Amazon své významné vývojové oddělení z USA do zahraničí, kde budou podmínky pro vývoj nové technologie příznivější. Informovala o tom zahraniční média. Jinou variantu prý v Amazonu nevidí, uvedl v dopise pro FAA vice ředitel správní rady Amazonu Paul Misener. Pokud by ovšem FAA přeci jen povolení firmě udělila, mohly by v USA začít drony zboží doručovat už v červenci 2015.

Zařízení, která nyní Amazon testuje, dokáží urazit vzdálenost 80 kilometrů a transportovat balík o váze až 2,2 kilogramů. Pro další posun ve vývoji je ale potřeba umožnit širší testování.

Alternativa: Poslíčci na kolech

Rychlost doručení zásilek objednaných na internetu bude podle Amazonu stále víc rozhodující v boji o zákazníky. Firma se proto nyní rozhodla nečekat jen na budoucnost dronů, ale vrací se i doslova „zpátky na zem“ k osvědčeným prostředkům. Podle deníku Wall Street Journal nyní Amazon testuje v New Yorku poslíčky na kolech – a zjišťuje, jak dlouho jim trvá doručování zboží. Slibuje, že lidé zásilky dostanou do jedné hodiny.

Amazon ovšem již nebude první, kdo v reálném provozu vyzkouší drony. Na severu Německa je již před několika měsíci začalo testovat DHL. A v Rusku jsou ještě dál, i bez licence. Podnikatel Oleg Ponfilenok doručuje v sibiřském městě Syktyvkar svým zákazníkům drony pizzu – na vzdálenost zhruba půlhodinového letu. Neodradila ho ale ani hrozící pokuta ve výši milionu korun kvůli chybějícímu povolení. Podnikatel se nevzdal a v jeho prospěch se nakonec vyslovil i odvolací soud, jenž pokutu zrušil. Nyní chce Ponfilenok, který v bezpilotních zařízeních vidí velkou budoucnost, dál v doručování pizzy vzduchem pokračovat