Pamatujete si na Concorde? Nadzvukové letadlo, které se nejen rychlostí, ale i svým vzhledem vymykalo konkurenci a mělo kolem sebe vzrušující „náboj“. Je to už přes deset let, co francouzský Concorde letěl naposledy a pak se svět s nadzvukovými letadly rozloučil. Zdálo se, že podobné letouny se kvůli bezpečnostním rizikům už nevrátí.

Jenže „nikdy neříkej nikdy“ platí i ve vývoji letadel. A zdá se, že super rychlé cestování se opět může stát skutečností. Americký zbrojařský a technologický koncern Lockheed Martin vyvíjí spolu s NASA futuristický letoun N+2, který by se měl pohybovat nadzvukovou rychostí okolo 1200 mil za hodin.

Projekt N+2 počítá s tím, že by letadlo mohlo převážet zhruba 80 lidí a současné doby cestování letadlem by se zkrátily zhruba na polovinu. Například cesta mezi Los Angeles a New Yorkem by se tak zrychlila ze sedmi nebo osmi hodin na pouhé 2,5 hodiny.

Jako první o projektu informoval list Daily Mail, který uvádí, že letoun bude „tří-tryskáčový“ s jedním motorem na vrchu a dvěma dalšími motory pod křídly. Cílem společnosti je dosáhnout zároveň výrazného snížení hluku pro provoz respektive startování a přistávání tohoto letounu. Proto je vyvíjen zcela unikátní systém pohonu, který má zajistit mnohem tišší provoz. Nová technologie by se mohla podle inženýrů v Lockheed Martin začít využívat zhruba za deset let.

 Nadzvukové letadlo vyvíjí i Airbus

Nejde ale jen o tento jeden projekt. Kromě Lockheed Martin vyvíjí evropský Airbus spolu s americkouspolečností Aerion další nadzvukové tryskáč pro delší vzdálenosti. Počítá se například s tím, že trasu mezi Londýnem a New Yorkem, která dnes trvá osm hodin, by bylo možné zvládnout za pouhé tři hodiny. V tohle přídaně ani nejde o hudbu z daleké budoucnosti: Aerion počítá s testováním nadzvukového letounu AS2 v roce 2019.

Pokud vás zajímá budoucnost dopravy a pořádná rychlost, podívejte se sem na článek o japonském vlaku, který má konkurovat letadlům.

A samozřejmě opomenout se nesmí futuristický projekt amerického miliardáře Elona Muska superrychlého potrubí. O co jde, se dozvíte tady.