Ať už si člověk vymyslí téměř cokoli, na všechno jsou různé žebříčky a porovnání. Stejně je tomu samozřejmě i v logistice, která je jedním z nejdůležitějších oborů současnosti na celém světě. A jak si v tomhle oboru vlastně vedou jednotlivé země? 

Světová banka  pravidelně každé dva roky vyhodnocuje nejrůznější aspekty v logistice zemí celého světa a dotazuje se na názor zhruba šesti tisíc spolupracovníků nebo zaměstnanců mezinárodních logistických společností ze 143 zemí světa. V žebříčku hodnotí zástupci logistických firem například infrastrukturu jednotlivých zemí, ceny, včasnost, kvalitu služeb nebo třeba úroveň hraničních kontrol.

Mezi dlouhodobé lídry tohoto celosvětového žebříčku Logistics Performance Index patří podle odborníků Německo (první místo v roce 2014 a 2010). Česká reublika je sice až na 32. místě, oproti posledním výsledkům si ale o 12 pozic polepšila. Takže se zdá – alespoň podle tohoto průzkumu – že se situace pro logistické firmy v tuzemsku zlepšuje. Uvidíme, jakých výsledků dosáhneme v dalším ročníku. Česko se tentokrát tedy zařadilo těsně za sousední Polsko. Nejlépe odborníci v Česku hodnotili ze sledovaných aspektů včasnost zásilek.

Na druhém místě za Německem se v žebříčku Světové banky umístilo v roce 2014 Nizozemsko a na třetí příčce je sousední Belgie. Čtvrtou pozici obsadila Velká Británie a až na pátém místě je první mimoevropská země v žebříčku – Singapur, který byl navíc v minulém hodnocení z roku 2010 v čele tabulky.

Podle autorů studie Světové banky se z posledního průzkumu ukázalo, že politici již více vnímají význam logistiky a kroků, které jsou pro její rozvoj zapotřebí (jako je například rozvoj infrastruktury). Zároveň ukázalo, že v rozvinutých zemí s vysokými příjmy roste povědomí (a chápání významu) tzv. zelené logistiky, která je šetrnější k životnímu prostředí. Další rozvoj v této oblasti a posílení trvale udržitelných přístupů bude podle autorů studie důležitou výzvou budoucnosti.

To a omezení plýtvání je mimochodem téma, kterému se věnujeme hodně i u nás v Logiu. Tady se můžete podívat například na naší infografiku, která vám vysvětlí, proč je lepší darovat k Valentýnovi mrkev místo růže .