Tenhle trend je nezpochybnitelný: Ať už to jsou bezpilotní drony nebo auta bez řidičů, automatizované řízení je na vzestupu. A přestože zatím nehraje v dopravě velkou roli, očekávání i investice jsou vysoké. Nejde ale jen o silniční dopravu nebo drony. Odborníci pracují i na vývoji nákladních lodí, které nebudou potřebovat na palubě kapitána a zároveň bude jejich provoz ekologištější.

Lodě jsou již dnes z velké míry řízeny pomocí radarů a navigačních systémů, velká část nehod na mořích je navíc často zaviněna lidskou chybou. Přejít k „bezpilotním“ a bezposádkovým lodím tak je ve skutečnosti mnohem blíž realitě, než se může zdát. O německo-norském projektu informoval například německý deník Handelsblatt.com.

Model (zatím v třímetrové délce), který připravili norští vědci a jenž se jmenuje ReVolt, má být navíc poháněn elektřinou. Odborníky tímto úkolem pověřila německo-norská společnost DNV GL.

Na její zadání tedy vyvinuli model lodě, která připomíná zašpičatěnou krabici a v níž má být díky tomu, že nepotřebuje posádku a místo pro kajuty, víc místa pro náklad. Kromě nižších nákladů na provoz takové lodě je ale zajímavé i to, že by se snížily i výdaje na palivo. Podle výzkumníků by totiž nová loď mohla být poháněna elektřinou a díky tomu by zároveň byla snáze ovladatelná než je tomu u běžných dieslových motorů.

Podle projektu má nová loď měřit 60 metrů na délku a 14,5 metru na šířku. Při takových rozměrech by mohla transportovat okolo stovky nákladních kontejnerů.

V DNV GL plánují, že se by takovéto samořiditelné elektrolodě mohly používat na krátských vzdálenostech například podél norského pobřeží. V každém přístavu, kde by loď stavěla, by se tak mohly dobít elektrobaterie (3000kWh) na další úsek cesty. Zatím je totiž maximální vzdálenost, kterou by toto lodě na jedno nabití mohly urazit, propočítána na 185 kilometrů. Potom je potřeba dobít baterie, což má trvat zhruba čtyři hodiny.

A jak slibuje DNV GL, jejich nová loď bude zelenější, chytřejší a bezpečnější, než běžné lodě současnosti.

V Norsku se ovšem pracuje na vývoji dalších zajímavých lodí, které slibují úspory energie a jednoduše jsou zajímavé. Tady se můžete podívat na plán futuristické plachetnice.