Ostrava se má čím pyšnit: Letiště v Mošnově má tento týden čest s největším letadlem světa. Poprvé tu letoun  Antonov An-225 Mrija přistál v pondělí a ještě se sem během následujících dnů dvakrát vrátí. Není to obyčejné letadlo: An-225 Mrija totiž vede žebříček největších letadel na světě. 

Jeho míry jsou skutečně úctyhodné: na délku měří 84 metrů, vysoký je 18,1 metru a rozpětí křídel dosahuje 88,4 metrů. Zvládně přitom pořádný náklad: maximální zatížení nákladu odpovídá 250 tunám a celkový objem nákladového prostoru čítá 1300m3. Vzletová hmotnost může dosáhnout až 600 tun. Aby se vůbec takový kolos dostal do vzduchu, potřebuje až 3,5 kilometru dlouhou startovací dráhu.

Unikátní kolos

Pokud mluvíme o výjimečnosti tohoto letadla, tak ale nejde jen o jeho velikost. Unikátní je opravdu doslova: na světě totiž existuje pouze tento jediný exemplář.

Poprvé vzletěl na konci roku 1988 a původně byl v Sovětském svazu plánovaný a stavěný jako letadlo pro přepravu raketoplánu Buran a jeho nosné rakety Eněrgija. S raketoplánem také několik letů uskutečnil, když ale na začátku 90. let program letů ruských raketoplánů skončil, dal si An-225 na zhruba deset „oddych“. Po této dlouhé odstávce byl modernizován a od roku 2001 létá pro komerční nákladní přepravu.

V současnosti jej provozuje ukrajinská společnost Antonov Airlines, která toto obří letadlo pronajímá na přepravu objemných zásilek. Převáží například obrovské turbíny, generátory, vojeskou nebo zemědělskou techniku, nebo se do nákladního prostoru vejde například na pět desítek aut.

Na letiště v Mošnově nyní přiletěl pro obrněnou techniku, kterou zasílá zbrojovka Excalibur Army do Afriky

Letoun An-225 Mrija ovšem není nyní v Česku poprvé, již zde byl v roce 2006. A i v samotném Mošnově už tohle letadlo jednou bylo, to je ovšem už 25 let zpátky.

Více podrobností o jedinečném letounu najdete například tady: 

Zde je vidět, jak se takový kolos rozpohybuje a jak to vypadá, když An-225 vzlétá:

A tady, když přistává:

Na tomto odkazu se můžete podívat na video, které ukazuje An-225 zevnitř.

Zdroj fotografie – www.planes.cz