TED Talks je série přednášek, ve kterých odborníci vysvětlují vše tak, aby to pochopil i laik. Na internetu už jich jsou tisíce, ty nejlepší z nich mají miliony zhlédnutí. Vybíráme ty nejzajímavější, které ukazují z různých úhlů pohledu, jak funguje logistika v současném, velmi propojeném světě.

Přednášky jsou v angličtině, ale u některých lze zapnout třeba německé, francouzské nebo i slovenské titulky.

1. Co se děje na námořních plavbách, které pro nás dovážejí zboží

Stovky námořníků drží v zajetí piráti. Svět o tom skoro neví. Jak je to možné? Co kdyby někdo držel v zajetí 500 pilotů letadel? ptá se novinářka Rose George.

Většina lidí si neuvědomuje, že si prakticky každý den koupí něco, co se jim do rukou dostalo lodí. Rose George začala pátrat, co všechno se vlastně děje v přístavech a na námořních cestách, kterými proudí zboží, které používáme.

Sama se zúčastnila námořních plaveb. A co zjistila? Třeba to, jakou osamělostí musejí i v dnešní době námořníci čelit.

2. Sklad jako fascinující místo

V e-shopech vytváříme miliony objednávek, ale kdo nebo co vlastně naše požadavky zpracovává a odesílá? Co všechno se musí stát, než naše objednávka dorazí až ke dveřím domova? Co všechno se děje v útrobách obrovských skladů?

Mick Mountz je zakladatel firmy Kiva Systems, která vyvíjí software a hardware měnící svět e-commerce. V této přednášce poodkrývá, jak fascinující může být svět v tak zdánlivě nudném prostředí, jakým jsou pro řadu lidí sklady.

3. Používáme věci, které vyráběly děti. Lze to změnit?

Váš mobil se zrodil v dole ve východním Kongu, které zmítá válka a kde pracují dětští otroci. A je docela vysoká pravděpodobnost, že bavlna, ze které je vyrobeno vaše oblečení, pochází z Uzbekistánu. Stát tam nařizuje dětem školní prázdniny, aby šly v době sklizně bavlny na pole.

Odkud pochází potraviny, které jíme? Co naše značková elektronika? Kde se vyrábějí medikamenty, kterými se léčíme? A kde skončí všechen odpad?

Propojený je celý svět a řadu věcí vyrábějí zaměstnanci v nelidských podmínkách. Používáme je všichni. Tohle je globální dodavatelský řetězec současnosti. Lze jej změnit?

Více v přednášce Aureta van Heerdena, vedoucího organizace Fair Labor Association (pokud nerozumíte dobře anglicky, zapnout lze i slovenské titulky).

Pokud vás přednášky zaujaly, tady je ještě pár dalších tipů:

– Jak funguje v indické Mumbaji unikátní systém dodávek obědů z domova až do kanceláře? Více zde.

– Pete Russell provozuje v novozélandském Aucklandu dodávání lokálního jídla až ke dveřím domova. ZDE najdete více.