Ještě nedávno si takovýhle vývoj dokázal představit jen málokdo: Cena severomořské ropy Brent i americké WTI se propadla během pouhých čtyř měsíců o polovinu (a dostala se tak na několikaletá minima). Zatímco ještě na začátku září minulého roku stál barel ropy okolo sta dolarů, nyní se jeho cena pohybuje i pod padesáti dolary. 

Co přesně se stalo, že ropa tak výrazně zlevila, není zcela jasné. Samozřejmě, základní vysvětlení zní, že je na světových trzích vyšší nabídka ropy než poptávka po ní. Hlavní roli v tom hraje především rozvoj těžby z břidlice v USA.

Na druhou stranu země OPEC nemají zájem pokles ceny zastavit tím, že sníží vlastní těžební limity, čímž by omezily přísun ropy na světový trh, snížily by tak nabídku a cena ropy by opět stoupla.  (Objevují se ovšem i spekulace že zlevnění ropy je společnou akcí USA a arabských zemí proti Rusku, které na levné ropě samozřejmě jakožto její vývozce tratí velmi.)

Jak moc jásat? 

A tak přestože řidiči vítají levný benzin, celkový dopad levné ropy na ekonomiku není tak jednoznačný. Například v Česku by mohly levné pohonné hmoty stáhnout už nyní nízkou inflaci a ekonomika by se dostala do deflace.

Zřejmé je například to, že ani logistické společnosti – jak by se mohlo zdát – z tohoto extrémního zlevnění příliš nejásají. Přitom když ropa zdražuje, nejvíc to „bolí“ právě dopravu a tedy logistiku. Tak co se nyní děje?

Jednak jde o to, že ceny nafty se sice také snížily, ovšem jen zhruba o čtvrtinu. Každé další snížení ceny ropy se projeví v konečné ceně pohonných hmot stále méně – důvodem je to, že cena ropy má vliv na konečnou cenu paliv jen částečný. A zatímco její cena klesá, výše zdanění zůstává stejná.

Zároveň se sice evropská ekonomika otřepává z útlumu, přesto ale větší rozvoj obchodu a přepravy brzdí například protiruské sankce. Optimismus brzdí také obavy, že podobně rychle jako se cena ropy propadla, se může opět zvednout. Proto se dopravci raději zajištují na vyšší ceny.

Přitom si dnes málokdo dovoluje odhadovat další vývoj cen, někteří odborníci čekají, že abrel ropy se bude v dohledné době prodávat i za méně než 40 dolarů. 

Další informace o dopadu levné ropy na dopravu, najdete například tady: 

Tady se dozvíte odpovědi na deset otázek o ropě, na které jste se vždy báli zeptat:

A tady se vysvětluje, proč levná ropa nemusí být až tolik radostná záležitost:

Informace o jedné starší studii o vlivu cen ropy na logistiku, která ale propočítává i dnes platné mechanismy, najdete zde: