Jedno slovo, které dala čeština, nebo lépe řečeno bratři Čapkovi, světu, se v logistice skloňuje stále častěji. Samozřejmě, na mysli mám roboty. Jen během posledních pár týdnů se na veřejnost dostalo několik mezinárodních studií, které se věnují nástupu robotů v našem oboru. Roboti se sice využívají již nyní, ale zřejmě jde teprve jen o začátek a dá se čekat jejich další razantní nástup.

Prodeje robotů pro paletování, balení, automatizaci skladů a handling materiálů mají zrůst o víc než deset procent ročně a do pěti let se mají jejich prodeje vyšplhat na hodnotu odpovídající 31,3 miliardám dolarů. Nyní hodnota tohoto trhu je zhruba na poloviční úrovni, odpovídá podle studie 16 miliardám dolarů.

Vyplývá to ze studie Industrial Logistics Robots londýnské společnosti WinterGreen. Její výzkumníci hovořili o tématu robotů v logistice se zástupci 25 firem vedoucích na tomto trhu a dalšími 40 firmami, které mají k této oblasti blízko. Mezi respondenty průzkumu byli lidé ze společností jako je Fanuc, Schaffer, KUKA, ABB, Denso a další.

„Proces automatizace závisí na zavedení nových logistických kapacit. Roboti přinesou novou průmyslovou revoluci, která bude důležitější než cokoli dříve,“ píše se ve studii. S jistou pokračující automatizací procesů ve výrobě se budou stále více používat i nejrůznější roboti.

Přitom už v minulém roce se vyšplhaly objednávky robotů v Severní Americe na nový historický rekord, když se meziročně zvýšily o 28 procent na celkových více než 27 tisíc robotů. Za růstem stály především objednávky z automobilového průmyslu. Vyplývá to z informací Asociace pro robotický průmysl.

Otázka bezpečnosti

Rostoucí význam robotů v logistice potrvzuje také další aktuální studie, tentokrát z Brémského insitutu pro výrobu a logistiku (BIBA). Jeho členové si vzali za téma interakci mezi stroji a lidmi a v práci RoboScan ´14  popisují, že to, co je již dnes běžné v automobilovém průmyslu z pohledu použití robotů, to se brzy stane naprosto standardní záležitostí také v logistice a skladování.

Zatímco v roce 2007 uvádělo jen 41 procent dotazovaných firem, že využívá pro své logistické procesy roboty, v roce 2012 to bylo 47 procent a v minulém roce potvrdilo využívání robotů dokonce 67 procent firem.

Ve využití robotů spatřují hlavně šanci, jak zvýšit svou konkurenceschopnost, zlepšit celkovou efektivitu práce a toku zboží. Podle dvou třetin respondentů pak je extrémně důležité nové utváření logistických konceptů a inovací. Důležité totiž bude, aby se dařilo roboty integrovat a programovat co nejjednodušeji a zároveň se daly dobře kontrolovat. Právě v bezpečnosti (interakci lidí a robotů) je podle respondentů největším riziko pro pokračující nasazení automatizovaných systémů a robotů.

Podobně jako je tomu i u řady dalších témat v logistice, i v případě využití robotů patří k nejprogresivnějším společnostem americký Amazon. Ten v roce 2012 dokonce koupil výrobce robotů Kiva a dnes ve skladech Amazonu „pracuje“ už na 15 tisíc robotů.

Více se můžete o robotech a jejich dopadech na logistiku dočíst například v této studii: 

A tady se můžete podívat na video ze skladu Amazonu a jeho roboty Kiva