Tentokrát ukročíme lehce stranou. Nepůjde sice tak docela o logistiku, ale téma je to natolik zajímavé, že stojí za to. Jak víme, všechno souvisí se vším. Tak se pojďme podívat, od koho se dá přiučit. A že nemíříme nízko: Kdo jsou nejúspěšnější generální ředitelé firem?

Žebříček pětice nejlepších CEO uplynulého roku sestavila například britská BBC. Nejde ovšem jen o šéfy firem, kteří vykazují mimořádné hospodářské výsledky. Do hodnocení autoři žebříčku zahrnuli i méně hmatatelná fakta jako jsou přímá rozhodnutí (nebo právě naopak nerozhodnutí) ředitelů, jež ovlivnily chod společností. Pojďme se tedy podívat, kdo může být podle ní příkladem pro ostatní. 

1. Elon Musk

Vizionář Elon Musk, který stojí za společností Tesla a SpaceX, měl loni úspěšný rok. Jeho výrobce elektromobilů Tesla zvýšila cenu akcií o 48 procent a například představil nový vůz Model X. SpaceX se podařilo získat důležitou zakázku za 2,6 miliardy dolarů pro americkou vládu, respektive pro NASA. Kromě takových úspěchů navíc Musk ukazuje, že inovace je to, co táhne všechno kupředu. A on sám se jich ani v nejmenším nebojí. Tady si můžete například přečíst o jeho projektu superrychlého potrubí Hyperloop.

2. Kevin Plank

Tohle jméno si zapamatujme. Možná není zatím tak známé jako Musk, ale sám Plank – CEO Under Armour má pořádný náboj. Tenhle výrobce sportovního oblečení a vybavení loni pod Plankovým vedením zvýšil cenu akcií o 56 procent a společnost rostla 18 měsíců nepřetržitě o 20 procent. Americká firma navíc výrazně posiluje i mimo domovské USA.

3. Jack Ma

Za dvojicí Američanů následuje na třetí příčce čínský šéf (a zakladatel) tamního internetového obra Alibaba Jack Ma. Jednak se mu podařilo největší IPO v dějinách, kdy při vstupu na NYSE Alibaba vydělal 25 miliard dolarů. Ma, bývalý učitel angličtiny, vytvořil největší společnost světa v e-commerce, která v minulém roce dvojnásobně překonala tržby Amazonu a eBay dohromady. Byla by ale chyba dívat se na Ma jen jako na čínského podnikatele na internetu. Jeho záběr je totiž mnohem širší: podíly má v start-upech ze Silicon Valley, investoval do druhé největší čínské pojišťovny a dalších oborů (zajímá ho hlavně to, co má velký potenciál brzkého růstu na rozvojových trzích).

4. John Martin

CEO farmaceutické společnosti Gilead Sciences John Martin byl u toho, když loni „jeho“ společnost uvedla na trh úspěšný lék Solvadi proti hepatitidě C. Nejen (ale z velké míry) díky tomu akcie společnosti Gilead Sciences loni posílily o 157 procent. Firma loni získala povolení uvést na trh i další léky a Martin podle BBC ukázal v tvrdé konkurenci farmaceutického byznysu celkově výbornou strategii a výsledky.

5. Andres Wilson

Jak píší sami autoři žebříčku, tenhle muž asi je zatím z pětice lídrů nejméně známý. Ale zaslouží si, aby se o něm vědělo. Firma Electronic Arts, jež vytváří počítačové hry, byla označena v letech 2012 a 2013 nejhorší společností v Americe. Pak ale v polovině roku 2013 vedení EA převzal Wilson a vše se začalo měnit. Loni se dokonce zdvojnásobila hodnota akcií společnosti. To se Wilsonovi podařilo mimojiné díky tomu, že změnil zaměření nebo kulturu firmy a do středu jejího zájmu dostal samotné hráče nebo uživatele her nebo úspěšně inovoval digitální strategii.

Není to ale jen BBC, kdo přišel s takovým žebříčkem. Tady se můžete podívat na seznam sta lidí, kteří jsou nejlepší CEO minulého roku podle Harvard Business Revue.

A jestli se chcete naopak podívat, jak to raději nedělat, tak tady najdete žebříček i těch nejhorších CEO za minulý rok. Samozřejmě mezi nimi nechybí už bývalý šéf Tesca Philip Clarke, kdo jsou ale ti další?

Kdo by neměl žebříčků dost, může se pro srovnání podívat ještě na to, jak nejlepší šéfy loňska vidí americké CNN Money.