Až čas ukáže, jestli je to jen módní výstřelek, nebo se z toho stane věc, kterou budeme znát všichni. Přesněji řečeno, po které budeme jezdit všichni. Nizozemští cyklisti začali využívat první cyklostezku na světě, která je vyrobena ze solárních panelů. A výsledky po pár týdnech provozu vypadají slibně.

Cyklostezka vede z Amsterdamu do městečka Krommenie a využívají ji hlavně děti a lidé dojíždějící do práce. Každý den po ní projede v průměru 2000 jízdních kol. Jeden z úseků, který měří 70 metrů, nyní tvoří solární panely. Projekt vyšel na zhruba 3 miliony eur (tedy asi 85 milionů korun), většinu z peněz investovaly místní úřady.

Vzhledem k tomu, že cyklostezka nemůže být nakloněná ke slunci, produkují cyklopanely o asi 30 procent energie méně než panely na střechách domů. Jsou navržené tak, aby déšť snadno smyl jejich povrch a tím odstranil nečistoty, které brání průniku světla. Autoři projektu věří, že v roce 2016, kdy má mít úsek už 100 metrů, budou moci panely produkovat tolik energie, že by díky ní mohly fungovat tři domácnosti.

Solární cyklostezka se skládá z řad křemíkových panelů, které jsou pokryty temperovaným sklem. V provozu je prvních pár týdnů a místní si ji zatím chválí. Po panelech se prý jezdí docela pohodlně, a jak se někteří z cyklistů vyjádřili pro holandskou televizi, je to prostě „hrozně cool“.

Panely při testech vydržely i projíždění traktorů, ale konečné zhodnocení provozu proběhne až v roce 2017. Pak se ukáže, jestli má v budování dalších podobných cyklostezek smysl pokračovat.

Podle vědců, kteří s nápadem přišli, to v budoucnu určitě nebude jediná cyklostezka ze solárních panelů. Britský deník The Guardian cituje Stena de Wita z holandského institutu TNO, podle kterého by v této zemi mohly panely tvořit jednu pětinu ze všech cyklostezek. V současnosti má síť v Nizozemsku přes 144 000 kilometrů.

Solární panely by pak energií mohly zásobovat vše od semaforů, přes pouliční osvětlení až po rodinné domy nebo elektromobily. To by podle holandských vědců mohlo pomoci vyřešit jeden z problémů rozvoje elektromobilů – totiž jak zajistit udržitelným způsobem jejich provoz.

Není to zdaleka první nápad, jak využít solární panely v infrastruktuře. Na tomto blogu jsme před časem psali o projektu amerických manželů Brusawových, jejichž propagační video se stalo celosvětových virálem, díky čemuž získali od dárců investice v řádu milionů dolar. Brusawovi vyvíjejí solární panely, ze kterých by se v budoucnu daly stavět veškeré silnice – ty by pak mohly samy svítit nebo hřát, když mrzne.

Za pět let bude jasnější, jestli se podobné projekty uchytí v praxi.