Takový sklad maloobchodního řetězce nebo třeba společnosti vyrábějící automobilové součástky nejspíš není příliš složité si představit. Samozřejmě i u „standardního“ zboží existují velice zajímavé sklady, jako třeba je největší mrazák v Evropě, který stojí u Kladna a o němž jsme tady nedávno psali. 

Tentokrát se ale podíváme na trochu netradiční sklady. Zásoby na „horší časy“ pro případ, že by vypadly dodávky, si totiž dělá i stát a například tak kvůli absenci přírodních zásob u nás skladuje zemní plyn. (V některém z příštích článků se podíváme na sklady státních hmotných rezerv.)

Sklady s miliardami metry krychovými zemního plynu jsou v tuzemsku dnes výhradně v podzemí (v minulosti, kdy se využíval svítiplyn, se zásoby uchovávaly ve velkých plynojemech – jeden je v Česku ještě k vidění ve Vítkovicích, účel už má ale zcela jiný). Tyto sklady přitom nejsou ani v nejmenším identické, jedná se totiž o různá a zároveň velmi zajímavá místa.

Co se týká jedinečnosti, tak nejspíš na prvním místě můžeme jmenovat sklad zemního plynu, který je v bývalém uranovém dole na Příbramsku. Šachta, která patřila k nejhlubším ve střední Evropě (sahá do hloubky tisíc metrů pod zemí), se až do 90. let využívala pro těžbu uranu. Pak se pro ni hledalo jiné využití a padla volba právě na zásobník plynu. Výhodou této lokality je totiž také blízkost k Praze – v případě potřeby se z tohoto skladu může uzásobit spotřeba plynu v Praze až na devět dnů.

Zajímavý je ale podobně také sklad Lobodice v pískovci v Hornomoravském úvalu – což je tzv. aquiferový zásobník, to znamená, že se jedná o prostor, v němž dříve bývala voda a dnes je zde umístěn plyn. To je zároveň nejmenší sklad plynu v Česku. Naopak ten největší se nachází na jihu Moravy v Dolních Dunajovicích v místech, kde se od poloviny 70. let minulého století skutečně i těžily přírodní zásoby zemního plynu.

Správu podzemních skladů zemního plynu mají na starosti soukromé společnosti, nejvíce zásobníků (šest) u nás spravuje RWE Gas Storage. Další sklady spravuje jednak společnost MND a SPP Bohemia (obě společnosti mají na starosti po jednom zásobníku plynu). Tady se můžete dočíst o různých typech zásobníků.

Více informací o podzemních zásobnících plynu najdete například tady

Nebo také tady