Když člověk projíždí autem po dálnicích a hlavních tazích Českem, mohlo by se mu zdát, že skladovacích prostor je u nás víc než dost. Podle aktuálních výsledků za minulý rok ale poptávka po skladech v tuzemsku roste a loni se dokonce vyšplhala na novou rekordní úroveň, když se meziročně zvýšila o třetinu. 

Společnosti si tak v uplynulém roce v Česku pronajaly skladovací a výrobní prostory o celkové ploše 1,3 milionu metrů čtverečních, jak vyplývá z informací sdružení realitních poradenských společností Industrial Research Forum (IRF). Vysokou poptávku se podařilo uspokojit, protože loni bylo dokončeno velké množství nových skladů.

Ve výsledku tedy stagnovala neobsazenost, když podle IRF zůstalo volných přes osm procent nabízených kapacit. Celkem nyní plocha skladovacích a výrobních prostor v Česku dosahuje 4,9 milionu metrů čtverečních a dál roste.

Sklady pro auta i oblečení

Za rekordním pronájem skladů stojí oživení ekonomiky a hlavně potřeba firem napojených na automobilový průmysl ale i maloobchod rozšířit své současné skladovací kapacity. Svůj podíl na statistice má také předpronájem nového skladu Amazonu u Prahy. O konkrétních společnostech, které plánují nebo již začaly realizovat rozšíření svých skladů, informuje podrobně například tento článek.

Jak nedávno uvedl zpravodajský deník E15 i letos se skladovací prostory a distribuční centra v Česku výrazně rozšíří. Chystají se totiž obří projekty, které se svou velikostí podobají i distribučnímu centru Amazonu u Prahy (jeho plocha odpovídá 130 tisícům metrům čttverečním).

„Čeká nás konsolidace distribučních center do obřích skladů,“ uvedl pro deník E15 Jakub Holec ze společnosti 108 Agency s tím, že tento vývoj je možný zejména díky automatizaci a IT službám, díky nimž se dají i velké sklady efektivně obsluhovat. Například u Tachova postaví CTP sklad s oblečením pro zásobování západoevsopkých prodejen řetězce Primark.